Улеснено е кандидатстването по подмярка 4.1 след сигнали на АЗПБ

След подаден сигнал от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), институциите реагираха своевременно, за да улеснят кандидатстването по извънредния прием по подмярка 4.1 на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). АЗПБ сигнализира за високата цена на удостоверенията за поливност, изисквани от „Напоителни системи“ ЕАД.

След разговор с изпълнителния директор на „Напоителни системи“ ЕАД, Снежина Динева, АЗПБ получи уверение, че няма да се изискват удостоверения за поливност, а ще бъдат издавани становища и служебни бележки с еднократна такса от около 240 лв., което значително ще облекчи финансовото натоварване на земеделците.

АЗПБ получи уверение, че на база искания на земеделските производители, които ще кандидатстват по програмата, няма да се издават „Удостоверения за поливност“. Ще бъдат издавани становища и служебни бележки, които ще бъдат заплащани с еднократна такса от около 240 лв. Това ще облекчи земеделските производители и няма да се налагат такива големи разходи първоначално.

По повод запитване, изпратено от АЗПБ до Управляващия орган на ПРСР, е получен отговор, че в случаите, когато парцелите, за които се кандидатства, попадат в слоя на „Напоителни системи“ ЕАД. (Справка за поливни площи: https://napoiavane.nps.bg/ ) тогава няма да има нужда от документ, „удостоверяващ възможността за предоставяне на услугата „доставяне на вода за напояване“. Държавен фонд „Земеделие“ ще извърши служебна проверка, след подаване на проектните предложения.

АЗПБ също обърна внимание на изискването за дългосрочни договори за наем или собственост на земи. От Министерството на земеделието и храните обясниха, че тези документи ще се изискват само за парцелите, където ще бъдат инсталирани напоителните съоръжения, а не за всички части на напоителното поле.

„Благодарни сме за бързата реакция от страна на министър Тахов и зам.-министрите, както и на изпълнителния директор на „Напоителни системи ЕАД,“ подчерта Венцислав Върбанов.

Тези промени са положителна стъпка в подкрепа на земеделските производители, като улесняват достъпа до програмите за напояване и намаляват административната и финансова тежест за тях.

 

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини