Голяма част от гръцките фермери се изправят пред значителна несигурност относно бъдещето на професионалната си дейност. Въпреки това, тревогите им не достигат до институциите, което изправя сектора пред опасност от големи задънени улици, пише гръцкия земеделски сайт агротипос.
През последните 40 години от членството си в Европейския съюз, Гърция не успя ефективно да използва наличните ресурси за устойчиво развитие на земеделското производство. В резултат на това производителността остава ниска, а конкурентоспособността на сектора се влошава. С навлизането в 2025 г. множество фермери са заплашени от фалит, без изгледи за плавен преход или подкрепа.
Ситуацията се усложнява от няколко фактора:
Предстоящите реформи в Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС, които вероятно ще намалят бюджета за селско стопанство.
Потенциалното присъединяване на нови държави като Украйна, което ще създаде допълнителен натиск върху конкурентоспособността на гръцките производители, особено в секторите на зърнените и маслодайните култури.
Факти за 2023 г.
Данните показват спад от 16% в обема на селскостопанската продукция в Гърция – най-големият спад сред страните-членки на ЕС. Въпреки че големите наводнения в Тесалия през септември 2023 г. са част от обяснението, проблемът се дължи и на недобрата агротехническа поддръжка и ниската рентабилност на фермите.
Необходимост от нова стратегия
Гърция трябва да намери нова посока за развитие на селското стопанство, за да избегне задълбочаване на търговския дефицит и неблагоприятни финансови последици. Инвестициите в модерни технологии и подкрепата за малки и средни фермери са ключови за бъдещия успех на сектора.