Стратегическият план на България – очаква се изменението му да стане до края на 2024 г.
Второто изменение на Стратегическия план на България се очаква да стане факт до края на настоящата 2024 г.
Какви ще бъдат измененията?
Най-генералната промяна е, че от 1 януари 2025 г. ще се въведе механизмът за предварителна условност в социалната сфера. Той ще свързва изцяло директните плащания с изпълнението на условията за труд и заетост. Те ще са свързани с изискванията към всички земеделски стопани, които са работодатели.
Прилагането ще е задължително във връзка със задълженията им като работодатели при спазването на изискванията, свързани с приложимите условия на труд и заетост.
Стратегическият план на България – до кога се очаква да стане изменението му?
На този въпрос МЗХ отговаря, че промените, които ще се направят трябва да станат факт до края на 2024 година.
Промените ще дадат възможност за по-голяма гъвкавост на земеделските стопани за спазване на екологичните изисквания, както и за облекчаване на условията за прилагане на интервенциите.
Освен това от МЗХ още обясниха, че ще бъдат облекчени условията за изпълнение на многогодишните ангажименти за стопаните в областта на интервенцииите за биологично земеделие.
От Комитета по наблюдения бяха одобрени и промени, които ще предоставят възможност за по-голяма гъвкавост при спазване на определени екологични условия от стопаните, облекчаване условията на прилагане на интервенциите и тяхното администриране.
Предстои всички направени промени да бъдат одобрени окончателно и от службите на Европейската комисия.
Сред тях са тези за осигуряване на възможност за подпомагане и на буферните ивици от прилаганата Еко схемата за екологично поддържане на трайните насаждания.
Разширява се и обхвата на еко схемата за екстензивно поддържане на постоянно затревени площи (Еко-ПЗП). По този начин земеделските стопани, отглеждащи пасищни животни, които разполагат с обработваеми земи заети с фуражни и протеинови култури ще имат възможност също да получат подпомагане по интервенцията.
При интервенциите в областта на биологичното земеделие, околната среда и климата и хуманно отношение към животните се облекчават условията за изпълнението и спазването на многогодишните ангажименти.