Агрономите на Амитица могат успешно да ви решат проблема с Черната златка в овощните градини

Нематоди ни спасиха от неприятеля, казва шеф на кооперация

Както се случва с всяка една паник информация, тя може да бъде превърната и в дезинфорация, когато за това е намерен подходящия момент и удобна публика.

Става дума за Черната златка, с която нашего брата журналистът напълни информационното пространство в съботните и неделни дни, когато определено има глад за информация.

Та, Черната златка е наистина един много голям неприятел, които е способен като се намножи да създаде големи проблеми на овощарите, но чак за паник атаки не му е времето за тези, които искат да спасят градините.

Защото, както писа земеделеца.бг един-два пъти и на проблема Черна златка му се намира решението, стига фермерите да почукат на правилната врата.

Например агрономът Мариян Пеев на няколко пъти ни информира, че технологията на Амитица може да решава проблема с Черната златка в овощните градини. И не само това…бяха ни показани и конкретни градини, в които хората казаха „ура“ и доказаха, че са се спасили от този коварен неприятел.

Той наистина висна като сериозна опасност над  трайните насаждения в страната. И наистина е способен с впечатляваща скорост да опустоши една градина.

Но трябва да се вземат навреме мерки, казва Мариян Пеев, председател на ЗКПУ Мъглен.

Какъв е неговият опит в борбата с Черната златка, в сътрудничество с правилната фирма.

Кооперацията е позната на много фермери и често е отваряла врати за тези, които искат да правят модерно съвременно земеделие с опит.

Но да се върнем на историята с Черната златка, с която проблемът днес е решен, но след немалко безсмислени битки на специалиста и погубени 80 дка черешови градини в продължение на 2 години.

След като неприятелят наистина ни раздели с тези 80 декара черешова градина, Мариян Пеев спасява следващата градина от 60 декара, на 6-а година, и друга от 35 декара, която е на 9-а година. Както и 125 декара череши на 5-а година.

Той напомня, че трябва да се спре разрастването на неприятеля, а това може да стане когато всички  вземат едновременно мерки да се ограничи опасната популация.

Това е станало чрез превантивни мерки: поливане с разтвор и пръскане напролет, за да не се позволи неприятелят да вземе заплашителни размери.

Решение има, и той го е намерил за своите градини с  помощта на технология, изготвена заедно с фирма Амитица

Според него технологията, която е приложил заедно с Амитица включва препаратите БМВ + Фитосейф+ Биостарт, както и различни умни почвени агенти.

Цели 95 % от работата свършихме с тази технология, казва днес Мариян Пеев.

За колегите си овощари той обяснява, че в корените на дърветата са намирали загинали яйца, както и ларви и възрастни загинали в това пространство.

Проблемът наистина не е лесен за  решаване, но все пак трябва да се започне от някъде, казва фермерът. Защото, ако се чака една възрастна черна златка е способна да снесе  между 300 и 1000 яйца и дори и половината от тях да се излюпят в почвата, това е огромно зловредно количество.

Какво видяхме? Във всяко дърво на 2-а година има между 5 и 8 ларви в корена, които прекъсват сокодвижението под шийката и растението нагоре изсъхва. Винаги растенията, нападнати от черна златка, загиват отдолу нагоре. Ако стопаните искат да видят ефект от борбата с неприятели, винаги трябва да следят и съседните площи и гори. Неприятелят идва от там и снася яйцата си в културните растения.

Какво да се прави, за да си намери Черната златка майсторът?

Пробвали сме с много препарати за растителна защита, но не вършат работа. А сега ние просто успяхме да намерим начина за  прекъсване цикъла на неприятеля.

Но това стана благодарение на биологичната борба, казва стопанинът

Използвали сме природата, за да преборим  този неприятел, а на помощ дойдоха нематодите.

Това са полезни видове, които унищожават ларвите на черната златка, на мъхнатия бръмбар и само на вредните ларви. Технологията, която гарантирам, че работи, се състои от два етапа.

Сега се третира почвата с почвените продукти

както и се стимулират корените, защото повечето от дръвчетата вече са наранени и имат 50-60% повреди. При повредените се залага една стратегия със специален фунгицид на биологична основа плюс хранителна среда, необходима за корена, за да може да се възстанови. Всичко това се прилага сега, за да презимуват растенията.

Препаратите в технологията, която сме заложили, унищожават яйцата. Тоест не убиваме само ларвата, а започваме още от яйцата.

А напролет, когато вече дойдат от съседните имоти нови възрастни вредители отново започваме борбата. В зависимост от процеса на развитие на трайните насаждения, в началото на април отново се пръска с биологичен продукт.

Какъв е ефектът? Когато възрастните вредители дойдат в насажденията, те първо се хранят с листата на овошките и когато поемат от препарата, след 10 дни престават да се хранят, а яйцата, които снасят, са нежизнеспособни и не се излюпват. Така се затваря цикълът.

Тоест изпробвана стратегия има и тя работи успешно. Благодарение на цялостния модел за борба на Амитица.

В същото време трябва и да се засили имунитета на овошките.

Като цяло разходът е под 1 лв на дърво, а напролет ще струва 7-8 лв/дка. Тогава вече се ползва БМВ, за който стопанинът е убеден, че това е

единственият продукт, който може да пребори златката, мъхнатия бръмбар в цъфтеж и в същото време да не вреди на пчелите и полезните насекоми

Може да се каже, че като цяло борбата ще излезе 10 лв. на декар, но е успешна и е един вид инвестиция в бъдещето. И разбира се, че си струва.

Диана Ванчева

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини