Чумата по овцете е сериозно заболяване. Несъмнено мерки за спирането му трябва да бъдат взети. Че има чума едва ли някой се съмнява. Навсякъде около нас има, ние не може да сме остров на здравето при пробитата ни границата. Проблемът, за който обаче никой браншовик до момента не е споменал и не е поставил на масата, са обезщетенията за унищожените животни. А това е единственото, за което трябва да се говори в момента. Ако стопаните знаят, че ще бъдат адекватно и в пълна степен компенсирани, те няма седмици наред да крият заразени животни и да се налага да правят шоу по медиите. Ясно е, че епидемии по животните ще има, неминуемо е. Въпросът с обезщетенията трябва да се реши адекватно.
В момента обезщетенията се изплащат по оценка на независим оценител по данни на НСИ с последно осъвременяване преди десетина години. И без да се вземат предвид много фактори. Реално – около 30-40% от стойността на едно животно по актуални цени.
„Като животновъд и земеделец се сблъсквам с остарели нормативи и актове, които са базирани на някаква логика, която е отпреди много време. Например, сега в моята ферма беше регистрирано огнище на бруцелоза и методиката за оценка на животните и за компенсиране на щетите е меко казано странна. Не може да ми заявят, че данните за обезщетение трябва да са само от Националния статистически институт (НСИ) и не може да се вземат данни от Евростат. Ние държава –членка ли сме или какво? Не мога да повярвам, че в България не признават данните от Евростат. В НСИ липсват данни за определени категории животни и не само. Тогава как се правят тези оценки?“ Това попита Стоян Чуканов, животновъд и член на ОИСР.
Това питаме и ние в случая – как и по каква методика ще бъдат обезщетявани стопаните? Това трябва да питат и браншовиците. Надяваме се да го правят на срещите, които текат в момента.
В случая на Велинград са животни под селекционен контрол и оценката за обезщетението трябва да бъде направена от Изпълнителна агенция по селекция и репродукция.
Ася Василева