На 20.11.24 в Парк хотел Арбанаси се проведе Професионална среща по говедовъдство, организирана от Си Ар Ай България ООД, Дуал Бул ЕООД и Карбонсейф. На срещата, която засегна важни теми в говедовъдството, присъстваха представители на над 80 смесени стопанства.
Инициаторът на срещата – „Си Ар Ай България“ ООД е водеща компания в областта генетика в животновъдството. Тя е създадена в началото на 2012 година като компания за внос и търговия на генетичен материал и ембриони за говедовъдството и живи животни от млечни и месодайни породи говеда и овце. Представител на българския пазар е на три международни компании, лидери в световната генетика – GENEX (САЩ), SYNETIC (Франция), AI TOTAL (Холандия) и COGENT (Великобритания). Компанията работи активно също така и с белгийската развъдна асоциация на породата белгийск синьо – BBG като техни представители на българският пазар. От 2017 година работи с чешката развъдна асоциация Jihočeský chovatel a.s., както и с българската станция за добив на семенен материал към ИАСРЖ гр. Сливен. Фирмата е партньор и представител на IMV (Италия) и Minitube (Словакия) за българският пазар, като компанията е доставчик на инструментариум и оборудване за редица институти и лаборатории в България. От 2018 година са вносители и на живи животни от млечни и месодайни породи говеда, както и на овце и кози от Холандия, Германия, Франция, Дания, Румъния, Литва, Латвия, Естония и др. Компанията реализира подбора, вноса и апробацията на редица нови за България породи като Normande, Wagyu, Aubrac, Mouton Vendeen, Saanen, Alpine.
Днес портфолиото на „Си Ар Ай България“ е изключително разнообразно с цел да отговори най-точно на нуждите на своите клиенти. Продуктовата гама включва семенен материал и ембриони от млечните и месодайни породи говеда: Holstein, Red Holstein, Brown Swiss, Jersey, Montbeliarde, Dairy Simmental, Normande, Montbeliarde, Norwegian red, Ayrshire, Pie Rouge, Beefy Simmental, Limousin, Black Angus, Red Angus, Wagyu, Blonde d’ Aquitaine, Hereford, Belgian Blue, Charolais, Inra 95, Aubrac, Galloway, Salers, Highland, Salers, Gasconne, Piedmontese, Parthenaise и също така семенен материал от млечните кози – Saanen, Alpine и месодайната порода – Boer.
Освен изключително полезната професионална информация, впечатление направи големият интерес на животновъдите към въглеродната програма на Карбонсейф. Фермерите вече осъзнават ползите и виждат възможност за допълнителни приходи при работа с Карбонсейф, но най-важното е, че виждат възможност чрез добитите въглеродни кредити от растениевъдството да занулят емисиите, произведени в животновъдите им стопанства.
Чавдар Маринов, съдружник в Карбонсейф, даде повече подробности
Наблюдаваме изключително голям интерес в смесените животновъдни стопанства към въглеродната програма. Стопаните са мотивирани да работят с Карбонсейф, виждайки първо ползата, която имат за растениевъдното си стопанство. Разбира се, не са за подценяване и допълнителните приходи, които могат да се реализират след продажбата на въглеродни кредити. Но най-големият интерес сред животновъдите е провокиран от гледна точка на притеснителните новини за въвеждането на въглероден данък върху животновъдството. Дания вече обяви въвеждането на такъв от 2026 г в размер на 100 евро на глава едър рогат добитък. Тенденцията е това да се пренесе на ниво Европейски Съюз. Независимо накъде ще поеме европейската политика, стопаните са притеснени и търсят възможност, чрез растениевъдната си продукция, да генерират въглеродни кредити, не толкова за продажба, колкото за изчистване на въглеродния отпечатък на своите животни.
Животновъдите виждат ползата от съвместната работа с Карбонсейф. Важна причина е това, което нашите специалисти правят за възстановяване на почвеното здраве, за да могат да запазят земята здрава и плодородна за следващите поколения. Но в основата са притеснителните съобщения за въведените механизми за въглеродни данъци в животновъдството. В момента до 2026 г има дерогация на този данък за говедовъдството на ниво ЕС. Всички предварителни данни сочат, че най-вероятно този сектор ще бъде обложен с някакъв вид въглероден данък в бъдеще. Ние, в Карбонсейф, не сме съгласни с внушенията, които се опитват да се наложат в обществото, че животновъдните стопанства трябва да бъдат приравнени на ниво замърсител с асфалтовите бази и промишлените производства. Животновъдите са притеснени и разчитат на нашата програма за генериране на въглеродни кредити, не толкова за търговия, колкото за зануляване на собствените си въглеродни емисии, за да могат да оцелеят и да продължат да работят.
Радваме се, че имаше изключително много, и то адекватни, въпроси към нас. Имаше голям интерес. Личеше си, че темата не е чужда на животновъдите, а въпросите са вече в детайли по технологията. Което означава, че стопаните вече са узрели за идеята и разбират, че трябва да предприемат тази стъпка. Вече никой не пита това дали работи. Стопаните са разбрали, че работи и въпросите бяха абсолютно конкретни в детайли.
Това, което е важно да се знае, и което представихме и на семинара е, че Карбонсейф вече е достъпна и за по-малките стопани. Тъй като на събитието присъстваха повече малки животновъди, които досега бяха извън условията за допустимост на програмата. От 6 месеца вече съществува възможност за сключването на групови договори. Минималната изискуема площ за участие в програмата на Карбонсейф за зърнено-житни култури и култури със слята повърхност е 2000 дка. Когато стопанинът е с под тези декари има възможност да се кооперира с друг земеделец или земеделци от същото или съседно землище, като всички стопани стават възложители по смисъла на договора с Карбонсейф, всеки си получава неговата част кредити. Това е опция за по-дребните стопани. В Карбонсейф вече има десетина сключени такива кооперативни договора. Няма ограничение в броя на стопаните, които ще сключат групов договор.
Срещата беше много ползотворна и искам да благодаря на организаторите за поканата.