Могат ли нашите еврофермери да се конкурират с американските

Каква е разликата между европейското и американското земеделие

 В САЩ фермерите са специално подкрепяни, когато цените на световния пазар падат, при нас такова нещо няма

Още преди десетина-петнадесет години, когато наши фермери бяха по-често канени в САЩ да се запознаят с тамошния модел на земеделие, те цитираха различията и твърдяха, че и техния доход трябва да бъде така подкрепян както този на американските им колеги.

До днес изминаха много години, но различията останаха, а те все пак са важни, защото на един общ пазар, особено зърнен и маслодаен, и малкоти разлики в подкрепата могат да окажат огромно влияние.

Днес вече е ясно, че нашето европейското земеделие ще се хвали , че гони устойчивост и екология, както и позеленяване, които обаче май не му помагат много при доходността на земеделците.

Напоследък все по-често се забелязва от  наблюдатели и анализатори, че европейското земеделие все повече ще трябва да се индустриализира, и занапред да има по-малко разлики с .

Но все още срещу самочувствието на нашите европейски фермери  работи и това, че има чувствителни разлики във финансовото подпомагане, които се проявяват в редица аспекти като размер на стопанствата, методи на отглеждане, политика и използване на технологии.

Кои са някои от основните разлики:

При европейското земеделие стопанствата наистина по-малки в сравнение с тези в САЩ, докато при американско земеделие те са  значително по-мащабни и индустриализирани. Средният размер на фермерските имоти там е много по-голям, което позволява мащабно производство и използване на механизация.

Докато при европейско земеделие ЕС предоставя значителни субсидии и финансова помощ на земеделците чрез Общата селскостопанска политика (ОСП), все по-насочени към устойчивото земеделие, опазване на околната среда и подпомагане на малките фермери, то при американско земеделие също има фермерски субсидии, но те са по-често по-ориентирани към увеличаване на производството и конкурентоспособността. Там съществуват и стимули за големите индустриални фермери, които могат да получат значителни субсидии за култури като царевица, соя и пшеница.

Относно методите на отглеждане и устойчивост европейското земеделие все повече набляга на  устойчивостта и опазване на биоразнообразието. Различните държави имат различни стандарти за органично земеделие, но като цяло се насърчава намаляването на употребата на химически торове и пестициди. При американското земеделие преобладават индустриализираните методи на земеделие, като много фермери използват химически торове, пестициди и генетично модифицирани организми (ГМО) за увеличаване на добивите, което не е тайна. Въпреки че в последните години се увеличава интересът към органичното земеделие, то остава в малка степен на пазара в САЩ.

Относно сортовете култури и производство европейско земеделие произвеждат разнообразни култури, като пшеница, ечемик, царевица, картофи, плодове и зеленчуци. . Европейските фермери често се специализират в определени продукти, които са свързани със специфичните климатични условия и търсене в региона. Докато американските фермери преобладават с ключови култури като царевица, соя и пшеница, които се произвеждат в огромни количества, особено в Централната и Среднозападната част на страната. Генетичните модификации на растенията обаче същ играят важна роля в увеличаване на добивите.

Според технологиите и иновациите европейското земеделие също напредва, особено в областта на прецизното земеделие, в някои региони акцентът все още е върху традиционните методи и по-органично производство. А пък американските фермери обикновено са в авангарда на технологиите, използвайки напреднали машини, GPS системи, дронове и генетични модификации. Това дава възможност за изключителна ефективност и високи добиви.

При земеделската земя и използване на ресурси, европейско земеделие ползва по-малки площи на земеделската земя в Европа на фона на голямото население и разпределението на земята между различни държави, което води до по-малки участъци. Докато в САЩ обширните равнини и сравнително ниската плътност на населението позволяват на фермерите да използват големи участъци земя и да реализират мащабни производствени процеси.

Общо взето може да се каже, че докато в Европа земеделието е по-разнообразно и насочено към устойчивото производство, в САЩ доминира индустриализираното и технологично напреднало земеделие с акцент върху максимализиране на продукцията.

По отношение на субсидиите, тук вече се установява от анализаторите, че

американските фермери получават безкрайно различни субсидии по различни програми

Те се финансират основно от федералния бюджет. Тези субсидии имат за цел да подкрепят  предимно на  производителността на земеделските стопанства, и на второ място, за да осигурят стабилност в цените на земеделските продукти и да помогнат за справяне с рисковете, свързани с климатични промени и пазарни колебания.

Ето основните механизми за субсидиране в САЩ:

Програма за доходи и загуби (Farm Bill)

На всеки пет години в САЩ се приема Закон за земеделието (Farm Bill), който определя основните политики и програми за субсидиране на земеделието. Законът регулира различни аспекти на земеделското производство, включително финансова помощ за фермери, обезщетения при природни бедствия и преработка на земеделска продукция – това е нещо като подобие на ОСП на ЕС.

Програми за директни плащания

Въз основа на тези програми фермерите получават директни плащания за определени култури, като царевица, соя, пшеница и други основни продукти. Плащанията се издължават в зависимост от засетите площи и прогнозираното ниво на производството. Но внимание! Програмата е замислена да стабилизира доходите на фермерите, когато цените на стоките на световния пазар падат.

 Ценови и подоходни стабилизатори (Price and Income Support Programs)

Това са програми, които гарантират минимални нива на доходи или цени за определени селскостопански продукти. Когато пазарните цени паднат под определено ниво, правителството компенсира разликата, за да осигури на фермерите стабилност и да предотврати финансови загуби. Именно Price Loss Coverage (PLC) предоставя плащания, когато пазарните цени на определени култури (например, царевица и соя) спаднат под базовото ниво.

Agricultural Risk Coverage (ARC): Тази програма  пък предлага обезщетения за доходите на фермерите, когато доходите им паднат значително спрямо историческите нива.

ARC) е много ценна програма, която предоставя подкрепа за доходите на фермерите, когато те понесат значителни загуби на доходи поради падане на цените или намалено производство. И в двата случая фермерът печели.

Програмите за застраховане на доходи и култури са традиция в САЩ

Застрахователните програми играят важна роля в американските фермерски субсидии. Те предоставят на земеделците възможност да се застраховат срещу природни бедствия, климатични условия или пазарни колебания. Програмата Crop Insurance (Застраховка на култури) предлага подкрепа, когато фермерите понесат загуби от суша, наводнения или други природни бедствия.

Субсидии за устойчиво земеделие и енергийна ефективност

Има и такива. Американското правителство ги предлага заедно със стимули за фермерите да преминат към по-устойчиво земеделие и да намалят своето въздействие върху околната среда. Това включва субсидии за намаляване на използването на химически торове и пестициди, за отглеждане на органични култури и за инсталиране на системи за възобновяема енергия в стопанствата.

Програми за хранителни помощи (Supplemental Nutrition Assistance Program, SNAP)

Въпреки че това не е пряка земеделска субсидия, програмата за хранителни помощи (по-известна като програмата SNAP) може индиректно да подкрепи фермерите, като увеличи търсенето на хранителни продукти, произвеждани от тях. Част от тези помощи се използват за закупуване на селскостопански продукти, което оказва позитивно въздействие върху фермерите.

Програми за стимулиране на износ

САЩ също предоставят субсидии за износ на земеделски продукти, които помагат на фермерите да бъдат конкурентоспособни на глобалните пазари. Това включва финансова помощ за логистични разходи и намаляване на търговските бариери.

Програми за земеделска инфраструктура

Програмите, които подпомагат развитието на земеделската инфраструктура, като напоителни системи, складови капацитети и транспортни мрежи, също предоставят субсидии на фермерите. Те могат да получат помощ за изграждане на по-ефективни производствени и търговски процеси.

Категорични програми за помощ при природни бедствия

Когато земеделците понесат загуби от природни бедствия (като наводнения, суша или торнадо), съществуват специални федерални програми, които предоставят компенсации или заеми на фермерите за възстановяване на стопанствата.

Програми за устойчиво земеделие (Conservation Programs): Фермерите могат да получат субсидии за това, че прилагат екологично устойчиви практики в земеделието, които намаляват негативното въздействие върху околната среда. Това включва програми като Conservation Reserve Program (CRP), които насърчават фермерите да се откажат от земеделие на чувствителни екологични територии и да ги възстановят с растителност, която е полезна за почвата и дивата природа.

 Програми за подкрепа на специализирани култури

В САЩ съществуват и субсидии, които са насочени към определени отрасли, като например субсидии за отглеждане на органични продукти. Тези фермери могат да получат субсидии за преминаване към органично земеделие, сертифициране и за обучение.

Платеж има и за управление на земята и природни ресурси

Програми като Environmental Quality Incentives Program (EQIP) предоставят финансова помощ на фермерите, които прилагат практики, които подобряват качеството на водите, почвата и въздуха, намаляват ерозията и насърчават устойчивото използване на земеделската земя.

Субсидии за енергийна ефективност

Някои фермери могат да получат помощи и за внедряване на енергийно ефективни технологии и възобновяеми източници на енергия, като слънчеви панели и вятърни турбини, които намаляват разходите за енергия и въглеродните емисии.

Финансова помощ за малки фермери

Малките фермери, които се намират в неблагоприятни икономически условия, могат да получат подкрепа чрез специализирани програми за нискодоходни фермери, като например Farm Service Agency (FSA) Loans, които им помагат да получат достъп до кредити при по-благоприятни условия.

В заклйчение н САЩ фермерите получават разнообразни форми на субсидии, които едва ли не са повече на брой от мерките на ОСП на ЕС, които им помагат да останат финансово стабилни, да намалят рисковете, свързани с климатични промени или пазарни колебания и да преминат към устойчиви земеделски практики.

Тези субсидии не само стабилизират доходите на фермерите, но също така подпомагат глобалната конкурентоспособност на американското земеделие и насърчават екологични и иновационни практики.

Видно е, че системата за субсидии в САЩ е много, много комплексна  и както се разбира предоставя голям брой субсидии и подпомагане на земеделските производители при най-различни ситуации.

Тя обхваща широк спектър от програми, които се фокусират както върху стабилизиране на доходите на фермерите, така и на стимулиран на производството и износа. Основният акцент е върху индустриализираното и ефективно земеделие, което позволява на фермерите да бъдат конкурентоспособни както на вътрешния, така и на международния пазар.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини