Земеделието обяви протестна готовност

Безпрецедентно в последно време единомислие се оформи днес между браншовите организации. За съжаление ги сплоти поредната подигравка със сектор земеделие. В Бюджет 2025 сектор земеделие е оставен с абсолютен минимум от  средства без украинска помощ и без пари за напояване и доизграждане на напоителни канали и системи, казват от всички браншови земеделски организации днес.

С писма до парламентарните групи в 51-то Народно събрание и с копие до министъра на земеделието и храните, всички организации в земеделието искат среща за обсъждане на Закона за държавния бюджет за 2025 г.

Веднага след приключване на извънреден УС Илия Проданов, председател на УС на НАЗ каза за земеделеца.бг, че зърнопроизводителите обявяват протестна готовност. „Хората са готови. Всичко зависи от това какво ще се случи през тази седмица. Но ако не получим разбиране от страна на властите, сме готови още следващата седмица да излезем на протест. Още утре пускаме отново писма до парламентарните групи с искания за среща. Казвам отново, защото преди две седмици вече пуснахме такива.  От страна на Министерството на земеделието работата е свършена. Парите са поискани – за украинската помощ, за инвестирането в хидромелиоративни съоръжения. Необходимостта от тези пари е обоснована щом са поискани. Направен е анализ. Нашето искане е тези средства да бъдат заложени в бюджета. Освен парите обаче ще поискаме и промени в законодателството. За това народните представители са длъжници на целия сектор. Без промяна в поземлените отношения напояването няма как да се случи. Ще поискаме и среща с министерство на финансите, за да чуем тяхната гледна точка. Все пак бюджетът е още на ниво проект. МЗХ след като е видяло проекта е дало становище, че парите трябва да бъдат заложени. Разговорите продължават, това не е крайния вариант. Утре предстои среща и със съвета за тристранно сътрудничество. Бюджетът все още търпи известни промени.

Освен парите за украинската помощ и напояването, не виждаме къде са заложени парите за помощта за напояване за цената на водата, не са предвидени увеличени средства за възстановяването на акциза, което НАЗ вече няколко пъти иска – поискали сме от 100 млн. лв. те да станат 140 млн. лв, колкото е позволено по Европейския Регламент. Не виждаме и къде е заложено държавното съфинансиране на помощта за сушата от Кризисния резерв на ЕС, където България може да участва със съфинансиране в размер на 200%. Това към момента не е ясно къде е заложено. Оставаме в протестна готовност до решаването на всички тези въпроси“.

„С огромно притеснение установихме, че Министерство на финансите е стартирало бюджетна процедура 2025 г., в която подобно на предходната бюджетна процедура липсват изключително важни за сектор земеделие средства. Ако това се окаже така, то ще изпаднем в ситуация, в която страната ни няма да може да подпомогне своите земеделски производители и няма да бъде в състояние да им осигури вода за напояване в момент, в който те от една страна са изправени пред една безпрецедентна икономическа ситуация, а от друга страдат от засушаване в следствие на промените в климата Независимо дали ще се удължи прилагането на украинската помощ или не, ние настояваме тези средства да ги има в бюджета, каза за земеделеца.бг Венцислав Митков, председател на ОЗП. И добави, че ще настояват и да бъдат заделени средства за напояване, както беше предвидено. Настояваме за незабавни действия от страна на Правителството и на всички парламентарно представени политически партии, чрез които да се промени навреме стартиралата бюджетна процедура 2025 г, като в Проекта на Закон за държавния бюджет зна Република България за 2025 г. бъдат включени обещаните ни средства по двете Държавни помощи, както и поисканите от Министър Георги Тахов средства за инвестиции в напояване.

След направеното извънредно заседание взехме следното решение – няма да позволим същата гавра както миналата година и сме готови на протестни действия, заяви Венцислав Митков за земеделеца.бг. По думите на Митков, земеделският бранш не е имал толкова добър диалог с министър на земеделието и храните, както и с ръководството на  Държавен фонд Земеделие и се надява да не се стигне до ескалация, защото те си вършат работата.

АЗПБ: Проектобюджета за 2025 г. е „студен душ“ за агросектора. Венцислав Върбанов, председател на УС на АЗПБ  каза за земеделеца.бг: Слушаме, че земеделието е приоритетен сектор за всички политици. Обаче един приоритет не е приоритет, ако не е заложен в бюджета. В „завидния“ срок предоставен от Министерство на финансите от 1 ден за обсъждане на Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) успя да анализира предложенията в областта на земеделието и селските райони.

Предложенията не срещат очакванията на земеделската общност по отношение на прокламираните от властта през последните няколко месеца важни приоритети, свързани с:
·       амбицията за увеличаване на поливните площи в страната с над 2,5 милиона декара през следващите няколко години до 2028 г., изискващи инвестиции в размер на 1 милиард и 200 милиона лева, която стойност МЗХ определи в началото на месец октомври тази година и обяви, че ще бъдат предложени в хода на бюджетната процедура;

·       залагане на средства за компенсиране на загубите на фермерите през 2025 г. заради войната в Украйна, което в края на месец септември тази година бе обявено като позиция на МЗХ, което се ангажира да предложи на МФ също в хода на бюджетната процедура, за да има страната ни готовност при евентуалното удължаване от ЕК на регламента за „Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна“.

Не откриваме също така и да са включени в проекта на националния бюджет и средства в размер на 100 млн. лв. за финансиране на допълнителни проекти от Инвестиция C6.I1. на НПВУ, както и средства за създаване на инструмент за кредитиране от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ), който да подпомогне земеделските производители да реализират одобрени инвестиционни проекти по ПРСР 2014-2020.

В обосновката към проектобюджета правилно се констатира, че „Предизвикателствата пред съвременното селско стопанство налагат прилагане на аграрна политика, насочена към повишаване на ефективността и конкурентоспособността и екологичната устойчивост на земеделското производство, целенасоченост и устойчивост при използване и управление на ресурсите, увеличаване на икономическата активност и нарастването на заетостта в селските райони, производството на растителни и животински продукти, отговарящи на европейските стандарти за качество и безопасни за човешкото здраве.“. Но за АЗПБ в настоящите няколко поредни кризисни години и очаквания те да продължат и в бъдеще, тъй като са обусловени от войната в Украйна, геополитическите предизвикателства, екстремните прояви на климатичните промени, понижаващата се конкурентоспособност на агросектора заради зелени политики на ЕС и без защита от вноса от трети страни, държавата следва реално да посочи земеделието като национален приоритет, значим за икономиката и за развитието на селските райони сектор в страната, включвайки в държавния бюджет средства за: инвестиции в напоителната инфраструктура, за подкрепа на фермерите да реализират инвестициите по ПВУ и ПРСР, както и за т.нар. „украинска“ помощ.

АЗПБ ще се обърне с апел към всички парламентарно представени партии за подкрепа на агросектора!

„ През 2024-а година ситуацията беше сходна – парите по Украинската помощ не бяха заложени в бюджета, но въпреки това бяха намерени, за да могат фермерите да получат все пак помощта, каза Симеон Караколев, съпредседател на НОКА. Има две хипотези – първо, все още очакваме ЕК да реши дали ще удължи рамката за помощ заради войната в Украйна. Това може да се случи в края на годината. Тогава, ако не са заложени тези пари в бюджета, вероятно отново ще се търсят остатъци в различни бюджети, преструктурирания и т.н., както се случи вече. Ако обаче от ЕК решат, че няма да се удължава тази рамка, няма да имаме тема по търсенето на тези пари.

Остава обаче въпросът с напояването. Тези средства от бюджета ли ще се намерят или от друго място – можем в момента да гадаем. От Министерството на земеделието трябва дадат информация какви са плановете в тази ситуация.

Очаквахме да няма заложени пари за Украинската помощ, но напояването е национален приоритет и липсата на пари за него е притеснителна.”, обясни Симеон Караколев. Той посочи, че ако няма украинска мярка, ще се търси вариант тя да се преформатира през някаква подкрепа по Втори стълб на ОСП.

Едно е ясно. От цифрите и предвидените разходи в проектобюджета въобще не си личи, че е необходима спешна подкрепа за сектор земеделие, който се чувства направо изоставен относно предвидените мерки за него и това, което се вижда, че е отразено в намеренията на държавата.

Не е време за протести, ще кажат някои, но може и това да стане, подсказват браншови организации.

Искането на браншовите организации за провеждане на среща с народните представители по законодателството и в частност по бюджета за 2025 г. беше планирано по-отдавна честно казано, тоест веднага след последните парламентарни избори…

Но културно и цивилизовано земеделците  изчакваха да бъдат сформирани парламентарните групи в 51-то Народното събрание.

А сега се опасяват да не излезе, че е късно.

Сега обаче публикуваният вчера на сайта на Министерство на финансите законопроект за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г. вече вдъхват пълен песимизъм.

Стъпките на земеделците предстои да бъдат обсъдени, но унизителното отношение от страна на държавата вече възмущава наистина.

Хората, които произвеждат храната ни, декларират, че няма дълго да издържат на „пестеливостта“ на държавата спрямо сектора, която напролет ще лъсне като фалити, откази от земеделско производство и пълна неприязън към отношението на държавата.

Време е сега да се помисли за този сектор…

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини