ЕК одобри Второто изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (2023-2027 г.). Какви са промените

Европейската комисия одобри Второто изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (2023-2027 г.). Промените, които влизат в сила от 1 януари 2025 г., засягат ключови интервенции, насочени към устойчивото развитие на земеделските практики и адаптацията към климатичните промени.

Основни промени в интервенциите
1. Интервенция I.В.5 – Еко схема за екологично поддържане на трайните насаждения

От обхвата на интервенцията се премахва земеделската практика за поддържане на ивици с естествена растителност по краищата на парцелите с трайни насаждения. Тази практика се прехвърля като възможност за създаване на буферни ивици в рамките на Интервенция I.В.2 – Еко схема за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура. Тази промяна цели по-добро координиране на екологичните дейности и повишаване на ефективността на прилагането им.

2. Интервенция I.В.6 – Еко схема за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи

Интервенцията е разширена, за да включва и обработваеми земи, заети с фуражни и/или протеинови култури. Земеделските стопани, които кандидатстват за еко схемата, ще трябва да осигурят съотношение на пасищни животни към заявените площи в диапазона от 0.3 до 1 животинска единица (ЖЕ) на хектар. Тази промяна стимулира устойчивото използване на земеделските ресурси и подпомага животновъдството.

3. Интервенция II.А.4 – Насърчаване използването на култури и сортове, устойчиви на климатичните условия

Промяната в тази интервенция засяга Операция 1, която подкрепя отглеждането на устойчиви сортове с разрешени за употреба в биологичното производство продукти за растителна защита. Премахнато е изискването за допустимост само на земеделски стопанства с големина до 10 ха. Тази реформа разширява достъпа на по-големи стопанства до мярката, като подкрепя устойчивото земеделие в по-широк мащаб.

Възможности за земеделските стопани
Одобрените изменения на Стратегическия план предоставят повече гъвкавост и разширени възможности за земеделските стопани, които искат да прилагат устойчиви практики и да допринасят за опазването на околната среда. Промените отразяват усилията за адаптация към климатичните предизвикателства и за насърчаване на биологичното разнообразие, като същевременно подкрепят развитието на устойчивото земеделие в България.

Земеделските производители трябва да се запознаят с новите условия и изисквания, за да могат да се възползват от интервенциите и да допринесат за по-екологично и устойчиво развитие на сектора.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини