За българските фермери последните години бяха безпрецедентно трудни. Климатичните изменения, политическите напрежения и икономическите кризи оказват дълбоко въздействие върху сектора. Говорим със Стефан Христов, Генерален директор за земеделска и градинска техника в компания Мегатрон, за ключовите проблеми, иновациите в техниката и бъдещето на българското земеделие.
Господин Христов, в началото на нашия разговор се опитахме да определим от всичките предизвикателства пред земеделието – климат, политика, геополитика, икономическа криза, ограничения кое е най-тежкото. Вие посочихте климата…
Тази година климатът нанесе много щети в голяма част от страната. Особено пострадаха добивите от слънчоглед и царевица. Имаше региони в страната – Централна България – и Северна, и Южна, където стопаните прибраха и по 100-200 кг царевица от декар. Това още повече влоши положението им на фона на ниските цени. Цените с времето се вдигнаха, но при такива добиви и високите цени не помагат. А проблемите с климата са трайни и ще останат за много дълъг период от време.
Какво трябва да се направи?
Трябва да има политики. Трябва да има стратегия за напояване. Напоследък взе пак да се говори по въпроса, но кога ще се случи на практика, не е ясно. В Тракийската низина, например, където проблемите със сушата са сериозни, не е трудно възстановяването на напояването. Тунджа и Марица могат да се използват много по-ефективно, а не водите им да заливат съседните ни държави.
Освен напояването са необходими промяна на сеитбооборота, въвеждането на устойчиви култури, необходимо е да се включи и науката, за да може да се излезе от тази кризисна ситуация, в която се намира българското земеделие.
Всичко това е така, но имат ли значение и машините и технологиите?
Технологиите доста напреднаха в стремежа си да решават тези проблеми. Много от водещите фермери, които се осланят на науката и собствения си опит преминават към минимални обработки или сеитба без обработки, за да се запази и малкото влага, която я има.
Машините вече дават възможност за много по-добър мониторинг – има възможност да се следи какви са разходите и приходите на стопанството на всеки квадратен метър. Преминава се към оптимизиране на разходите и към получаването на някакъв нормален доход, колкото и да е невероятно това в условията, в които работим. Има добри примери. Имаме клиенти, които въпреки тежките условия, продължават да са финансово стабилни.
Как очаквате настоящата криза да се отрази върху българското земеделие?
Очаквам преразпределение на земята. Отдръпване на инвестициите от голяма част от фермерите и концентрирането им върху обработката само на собствена земя. Понижаване на рентите, което неминуемо трябва да се случи. Истината е, че в България цената на рентата е много по-голяма от цената на субсидията на декар. Това не е така в другите страни-членки на ЕС. Там обикновено рентата е съпоставима със субсидията, която получават земеделците. Всичко това ще доведе до преразпределение на бизнеса в земеделието и това вече е факт. Големи инвеститори купуват цели земеделски компании. По-малки фермери все повече решават да излязат от земеделския бизнес. Интересно е, че много капитали, които не са свързани със земеделието влизат и продължават да влизат в сектора. Очаквам да влязат дори външни капитали. Компанията от Саудитска Арабия „Ал Дахра“, която много мощно навлезе в земеделието на Румъния и Сърбия, е в преговори за навлизането си и в България. Всичко това ще промени бизнеса.
Защо е важно да има средна класа в земеделието?
Едно е земеделието да работи с много фермери, на които 100% доходите им са от земеделие и са заложили живота си в този бизнес и друго – от 3-4 големи финансови акули.
Като коректност, като взаимоотношения, като партньорство имаме изградени много добри взаимоотношения със средни и по-малки земеделци. Както казва John Deere с мотото си Connected for life, се създава едно партньорство и доверие, което се предава с поколения. Постига се едно съвместно развитие – и на фермерите, и на нас като компания. Големите се интересуват от цифри, печалби и цени. Както са дошли, така, ако им стане неизгодно, и ще си отидат.
Фермерите обаче се оплакват, че и земеделската техника е поскъпнала значително…
Имаше такъв период преди 3 години, по постковидно време, когато машините в рамките на няма и 2 години поскъпнаха рязко с над 30%. Това доведе до отлив от инвестиции. Хората очакваха, че цените ще започнат да падат. Но истината е, че дори и за 2025 г. ценовите листи на новите машини са с 1-1,5% нагоре. В моята почти 30-годишна практика не съм видял някоя цена да е тръгнала надолу.
Как се отразява всичко това на пазара на земеделска техника?
Пазарът се сви значително. Хората си правят сметката. И затова е още по-важно дилърът да предлага много качествени услуги на фермерите, за да могат те да чувстват ангажимент и партньорство, и да са спокойни.
Със сигурност вървим към минимизиране на разходите. Минимални обработки, оптимизиране на торене, намаляване на персонал. Новата 9-а серия трактори на John Deere вече са Autonomous ready. Това означава, че те са подготвени за автономна работа без оператор. И в рамките на следващите 2 години всички машини, които ще излизат от заводите на John Deere ще бъдат подготвени за автономна работа. Ще има инсталационни пакети, които клиента дори няма да закупува на 100 процента, а ще бъдат на абонаментен принцип. Взимаш инсталационния пакет, който ти трябва – навигация, управление и т.н. и плащаш определен наем на година и тракторът и комбайнът ти са автономни. Този наем ще бъде в пъти по-малко от заплатата на един оператор за това време. Хубаво е да мислим социално, но няма работна ръка. В земеделието основният проблем е липсата на квалифицирана работна ръка. Така че едно доста голямо перо от разходите на земеделците ще бъде оптимизирано от новите технологии.
Както винаги John Deere е едно поколение напред. Така че сме готови за новите предизвикателства и за това как да направим живота на фермерите малко по-спокоен.
Дилърите стават все по-важни в този процес. И в момента ние следим параметрите на машините. Проактивно предупреждаваме собствениците за настъпващи проблеми и ремонти, обслужване и т.н. Вече ще трябва да следим и работата на полето. Нашите ангажименти се увеличават непрекъснато, но фермерите ще имат спокойствие. Затова и последният слоган на John Deere е Connected for life. Посоката е тази, за да може фермерите да получат доход за оцеляване и развитие.
Всички знаем, че свежият финансов поток беше голям проблем за фермерите. И те трябваше да избират от какво да спестят тази година. За първа година те хем намалиха покупката на нова техника, хем намалиха и обслужването на тази, която вече имат. Някои стопани разчитаха, че понеже техниката ни е изключително надеждна, могат да пропуснат включително и обслужване на машините. И машините наистина издържаха. Учудващо малко проблеми имахме по време на кампаниите. Но това не може да продължи безкрайно. Или трябва да се върнат към редовното обслужване на машините и ремонт, или на инвестиции в нови машини. Нормално в бизнеса когато намалее продажбата на нови машини се увеличава търговията с части и сервиза. Но тази година има спад и при двете направления.
Това обаче не може да продължи дълго. Компромисите са временни. Казахме вече, че и климатът не е подходящ. Земеделците имат все по-малки времеви прозорци, в които трябва да свършат определени операции на полето. И ако в този прозорец от 15 дни, в които трябва да засее, му се счупи основният трактор, пропада целия сезон. Все някак си трябва да се получи баланс.
Какво предлагате за земеделците, които имат затруднения с разплащанията?
Относно обслужване, сервиз и части работим с „Хермес“ – голяма международна застрахователна компания, която застрахова вземанията. Всичките ни клиенти, които не се водят физически лица, са застраховани там. Това ни дава възможност да даваме отложено плащане и да предоставяме лимити, което от своя страна позволява на фермерите да плащат сезонно, когато имат постъпления самите те.
За продажбата на нови машини работим с John Deere Finance, които предоставят изключително добри условия. Лихвите са минимални, много по-ниски от пазарните в момента. Тази година от John Deere Finance ни дадоха нова програма – 5+1. 1 година гратисен период на плащане + 5 години лизинг с изключително ниски лихви. Това също помогна на фермерите да прескочат тази критична година и да си свършат работата.
Така че и от гледна точка на продажбата на нови машини, и в следпродажбеното обслужване, в Мегатрон разполагаме с ефективни инструменти, с които да подпомогнем бизнеса.
Какви са прогнозите ви за следващата 2025 г. и могат ли да се правят въобще прогнози?
Вероятно 2025 г. ще бъде съпоставима с 2024 г като пазар. Не очакваме развитие нагоре, но според John Deere не се очаква и допълнителен спад на пазара. През 2024 г. европейският пазар на земеделска техника отбеляза спад от над 50% – 60% при комбайните и 48% при тракторите. На този фон Мегатрон успя да стане топ-дилър на John Deere за Регион 2 с най-малък спад на пазарния си дял в цяла Европа. В цяла Европа само Мегатрон си изпълни таргета за продажба на трактори в категорията на мощност над 150 к.с. Така че колкото и малък да е пазара в момента, Мегатрон успява да запази пазарния си дял.
Какво ви дава сили да продължавате да се развивате в тези трудни времена?
Позитивното е че работим в отрасъл, който произвежда храната. Земеделието е най-благородната професия. Хората в света се увеличават и имат нужда от храна. А земеделските площи, на които може да се произвежда храна са постоянни и дори намаляват заради климатичните промени.
Удовлетворението ни идва от нашите клиенти. С българските фермери е удоволствие да се работи. Те са много образовани и интелигентни хора. Вярват в иновациите, правят постоянно някакви опити и проби, сменят технологии, учат се. Успяват да оцеляват. Въпреки че финансово не са равнопоставени на западните фермери, те успяват да правят едно много добро и дори по-добро от западното земеделие. От тази гледна точка сме горди. Няма друг сектор на икономиката, в който България да е в топ-5 на ЕС, освен земеделието. Нашият бизнес модел е успешен и сме го доказали. Само да не ни пречат.
И политиците непрекъснато казват, че земеделието е приоритет за България. За съжаление, само на думи, не и на дела …
Много от политиците не са съвсем наясно как стига до магазина хляба, който си купуват.
Какво ще пожелаете на земеделците за новата 2025 година?
Най-големите оптимисти са земеделците. Сега като заваля, като си видят всичко зелено и душата им е спокойна. Казват си – и тази година ще ни има. Пожелавам им една по-спокойна и по-сигурна година!
Интервю на Ася Василева