От 1 януари 2025 г. получаването на директните плащания в пълен размер е обвързано със спазване на трудовото законодателство
Темата за социалната условност е особено актуална през последните месеци и широко коментирана както от фермерите, така и от институциите. Защо? Защото е свързана със санкции!
След броени дни на земеделските стопани ще могат да бъдат санкционирани, ако не спазват определени изисквания – това е така наречената предварителна условност в социалната сфера.
Към момента стопаните в качеството им на работодатели наемат служители съгласно наредбите от Кодекса на труда. Те са ангажирани да съблюдават изискванията като сключват трудови договори, връчват длъжностни характеристики, създават безопасни условия на труд чрез инструктажи, запознават работниците с изискванията, осигуряват места за почивка и т.н.
Оказва се, че при новия социален механизъм, влизащ в сила от 1 януари, няма да настъпят някакви сериозни промени в задълженията на работодателите по отношение спазването на основните изисквания в Кодекса на труда, посочи Аделина Стоянова, директор на Дирекция „Директни плащания“ в МЗХ през овцевъди и козевъди на семинар край Варна. „От 1 януари 2025 г. обаче в случаите, в които в резултат на проверки от Инспекцията по труда и при наложени актове за установено нарушение по усреднена методика, ще бъдат налагани санкции – по-малко плащания. Тази методика в момента е разработена в Работна група, в която са включени колеги от МЗ, ДФ З, МТСП, Главна инспекция по труда, представители на браншовите организации. Ние сме на края на финализирането на този документ, който със заповед на министъра на труда и социалната политика ще бъде публикуван и ще се прилага от 1 януари“, посочи експертът.
Оказва се, че новите изисквания за социална условност не са нещо непознато за фермерите, тъй като те са наясно какво трябва да предприемат при наемане на работна ръка. Новото е обаче, че над тях виси заплаха от орязване на директните плащания. На практика получаването на сумите ще е свързано със спазване на трудовото законодателство. Какво означава това и дали ще нараснат проверките от инспекторите, питат фермерите?
„Имаме уверения на Главна инспекция по труда, че броят на проверките няма да се увеличи. По информация от 2023 г. инспекторите са проверили около 4000 ферми и са съставили не повече от 75 акта за нарушения, свързани единствено и само с обхвата на социалната условност“, посочи Аделина Стоянова. ДФ „Земеделие“ ще получава данни от ИА „Главна инспекция по труда“ дали фермерите спазват правилата за условията на труд и заетост и само установените с акт нарушения ще се отразяват като намаление на директното подпомагане. Според експертите социалната условност няма да доведе до нови допълнителни изисквания и проверки в земеделските стопанства. Ако през календарната година на плащането е влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение за нарушение на трудовото законодателство, това ще се отрази с намаление на директното подпомагане за съответния земеделски производител. При определяне на намалението ще се отчита степен, тежест и повторяемост на нарушението.
Социалната условност се въвежда у нас по силата на европейски регламент. Това обвързване на директните плащания със съблюдаване на трудовите законодателства е включено в стратегическите планове на всички държави-членки. На практика тази социална политика се води у нас, но не налага санкции. Тя може да бъде в голяма помощ на изрядните фермери, работещи на светло и спазващи трудовото законодателство, тъй като ще ги стимулира да продължат да го правят чрез изплащане на пълния размер на подпомагането. Все още обаче част от стопаните имат резерви доколко методиката за упражняване на контрол и налагане на санкции ще бъде адаптирана към спецификите на земеделското производство.
Галина Недкова