Размерът на средното годишно рентно плащане за съответното землище от общината за предходната година се определя в левове за декар от комисия, назначена със заповед на директора на областната дирекция „Земеделие“.
Това се прави въз основа на данни, предоставени от съответната общинската служба по земеделие, за средната стойност на рентните вноски, изчислена на база повече от половината договори, вписани в службата по вписванията и регистрирани в общинската служба по земеделие.
В комисията се включват представители на областната дирекция „Земеделие“ и началниците на съответните общински служби по земеделие.
Определеният размер на средното годишно рентно плащане се публикува на интернет страницата на съответната областна дирекция „Земеделие“.
Според методиката…
Средното годишно рентно плащане се изчислява на база повече от половината от вписани в Службата по вписвания и регистрирани договори за ползване на земеделските земи.
Комисията по § 2е от Допълнителните разпоредби на ЗСПЗЗ изчислява стойностите на средното годишно рентно плащане за всяко землище, по начин на трайно ползване на имотите по вписаните в Службата по вписвания договори.
Стойността на средното годишно рентно плащане представлява средно претеглена цена, получена като частно между делимо (числител), представляваща сумата от дължимото рентно плащане по договорите, и делител (знаменател), представляваща общата площ на имотите по същите договори.
или:
където:
СПЦ – средно претеглена цена = средно годишно рентно плащане
ДРПi – дължимо рентно плащане на декар (лева)
Плi – площ на имотите по договори със съответното ДРП (декари)
Съгласно разпоредбата на Закона за земята
Директорът на областната дирекция „Земеделие” издава заповед, с която определя състава на комисията.
Комисията определя размера на средното годишно рентно плащане за землищата в областта, въз основа на данните, предоставени от съответните ОСЗ.
ОСЗ предоставят на комисията данни за всички вписани в Службата по вписвания и регистрирани в регистъра на ползването договори, по землища, в т. ч.:
включените в договорите имоти, разграничени по начин на трайно ползване; площ на имотите по начин на трайно ползване; стойност на рентното плащане по договорите, по начин на трайно ползване на включените в договорите имоти.
За землище, в което са регистрирани вписани договори за ниви, пасища и мери, ливади и трайни насаждения следва да се определят четири стойности на средно годишно рентно плащане, за всеки начин на трайно ползване – за ниви, за пасища и мери, за ливади и за трайни насаждения.
В случай, че за дадено землище не са налични вписани договори, то за него се определя средното годишно рентно плащане, изчислено за съседно землище, с близки топографски (географски) характеристики.
Когато в договорите е посочена рента в натура, комисията остойностява продуктите по текущи борсови цени.
Комисията изготвя доклад до директора на областната дирекция „Земеделие”, съдържащ информация за извършената работа, включително информация за ползваните изходни данни. Докладът се одобрява от директора и след това определеният размер на средното годишно рентно плащане по землища се публикува на интернет страницата на областната дирекция „Земеделие”.
Методиката е изготвена и одобрена на основание чл. 77б от Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.