БАБХ провежда строг контрол върху търговията с нелегални ПРЗ – физически и онлайн

В последно време зачестяват сигналите за засилен контрол от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) върху нелегалната търговия – както чрез физически канали, така и в интернет, което е похвално. Темата предизвиква сериозен обществен интерес, особено с оглед на потенциалните рискове за здравето и безопасността на потребителите.

За да изясним какво предприема агенцията и как се прилагат мерките за контрол, се обърнахме директно към БАБХ с конкретни въпроси. Ето техният отговор:

  1. Каква е текущата ситуация с продажбата на нелегални препарати за растителна защита в страната?

С цел противодействие на разпространението на нелегални продукти за растителна защита, предназначени за продажба или за употреба на територията на Република България, Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) предприема мерки и действия за засилен контрол. Всяка година БАБХ участва в международна операция SILVER AXE, координирана от Европол, и насочена срещу разпространението на нелегални пестициди. В тази връзка се разпорежда на директорите на всички ОДБХ да създадат необходимата организация за извършване на внезапни проверки от инспекторите по растителна защита върху търговията и употребата на нелегални продукти за растителна защита (ПРЗ). Освен засилените проверки от БАБХ, се извършват в някои случаи и съвместни проверки с органите на Министерство на вътрешните работи (МВР), Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), Агенция „Митници“ (АМ) и служби на ЕС, като Европол и ОЛАФ. Засиленият контрол върху вноса на нелегални ПРЗ на граничните контролни пропускателни пунктове се осъществява съвместно с Агенция „Митници“, а във вътрешността на страната – с органите на МВР и ДАНС. През последните две години, при тези съвместни акции, са заловени неразрешени ПРЗ, съответно за 2023 г. – 56 000 л и за 2024 г. – 9 792 л. Относно нелегалната интернет търговия с ПРЗ, БАБХ следи за реклами на неразрешени ПРЗ и се самосезира или реагира на постъпили сигнали. Ако се предлагат неразрешени на територията на Република България ПРЗ, с етикети на чужди езици в популярни уебсайтове за онлайн търговия, БАБХ осъществява контакт с администраторите на сайтовете, в които се рекламират незаконните ПРЗ, и незаконните обяви се деактивират. При предлагането им във фейсбук групи, БАБХ се свързва с ГДБОП, ДАНС и ГДНП за предприемане на действия по компетентност срещу нарушителите.

  1. Какви мерки предприема БАБХ за ограничаване на търговията с тези продукти?

Българска агенция по безопасност на храните е компетентният държавен орган, който осъществява официалния контрол при условията, по реда и съгласно правомощията, уредени в европейското законодателство, Закона за защита на растенията и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.

Обхват на контрола са регламентираните обекти, в които се съхраняват, преопаковат и предлагат за продажба продукти за растителна защита – складове за търговия, обекти за преопаковане, селскостопански аптеки, нерегламентирани обекти – пазари, магазини и др., както и земеделските стопани, които прилагат продуктите за растителна защита при производството на растениевъдна продукция.

Фокусът и най-важният елемент при извършване на всички проверки от официалния контрол е търговията и употребата на неразрешени продукти за растителна защита. Поради тази причина, освен плановите проверки, се извършват и проверки за засилен контрол, по сигнали, нотификации и др.

  1. Как потребителите могат да бъдат уверени, че консумират храни, които не съдържат остатъци от забранени препарати?

Контролът върху ПРЗ се извършва въз основа на категоризиране на риска, на база контролната дейност от предходни години, съгласно Национален план за контрол на пазара на продукти за растителна защита и Национален план за контрол върху употребата на продукти за растителна защита.

Основната цел е да се гарантира търговията и употреба само на разрешени продукти за растителна защита, съгласно реда, предвиден в Закона за защита на растенията, в разрешените дози и употреби, ефикасни, максимално безопасни за здравето на хората и животните, щадящи околната среда, при спазване на изискванията на Добрата растителнозащитна практика (ДРЗП) и внедряване на принципите на интегрираното управление на вредителите, в съответствие с Национален план за действие за устойчива употреба на пестициди.

При контролната дейност върху предлагането на пазара на ПРЗ се вземат и анализират проби от тях, за установяване на съответствие с показателите, одобрени при разрешаването.

При официалния контрол върху употребата на ПРЗ се извършват проверки на земеделските стопани и се вземат растителни проби от местата на производство (на полето, в оранжериите), при прибиране на реколтата, преди и при предлагането им на пазара.

Допълнително се вземат проби за лабораторен анализ при постъпили сигнали, жалби и заповеди извън националните програми.

При установени несъответствия във взетите проби, контролните органи предприемат последващи действия, съгласно Закона за защита на растенията, като напр. възбрана, изтегляне от пазара, унищожаване на растенията и растителните продукти, включително на цялата продукция.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини