Според климатичните модели: В България ще има по-малко време за пълнене на зърното на пшеницата

В частта за потребност от използването на култури и сортове, приспособени към климата към анализа от второто изменение на Стратегическия план се казва какво прогнозират и климатичните модели за България.

Те прогнозират, че за територията на нашата страна  климатичните промени ще са свързани с общо покачване на температурите, затопляне на зимните периоди и засушаване през лятото.

В същото време броят и интензитета на екстремни климатични прояви като горещи или студени вълни, силни бури, натрупване на мокър сняг и лед се очаква да се увеличи.

Екстремните метеорологични явления и постепенните климатични промени могат да окажат силно въздействие върху добивите и качеството на  различните видове продукция.

Специфичните рискове от изменението на климата и уязвимостите в растениевъдството в България предвиждат

промени в продължителността на вегетационния сезон

По-дългият вегетационен период би позволил по-добро разпространение на отделните видове и ще подобри възможностите за отглеждане на нови, по-термофилни видове или вторични култури.

В България освен това се очаква

по-ранен цъфтеж на дърветата и по-дълъг сезон за лозята

Климатичните модели още прогнозират промени и в другите естествени цикли на културите, което ще оказва влияние върху крайните добиви.

В случая

при зърнените култури се очаква по-нататъшно свиване на междуфазовите периоди от цъфтежа до узряването

По-краткият репродуктивен период също би означавал по-малко време за пълнене на зърното, което би имало отрицателно въздействие върху добивите.

Необходимо е насърчаването на отглеждане на култури, изискващи по-малко напояване в райони с недостиг на вода и с риск от засушаване, казва се в анализа.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини