Българското земеделие пред водна криза: Обединени земеделски производители настояват за национален приоритет

Венцислав Митков, председател на УС на ОЗП: „Не можем да позволим  българските фермери да останат без вода“

На фона на климатичните промени, все по-засушаващите се сезони и недостига на напоителни ресурси, България е изправена пред критичен избор – ще защити ли държавата своите земеделци или ще жертва националния интерес в международни преговори?

Обединени земеделски производители отправят ясен призив към Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и българското правителство да защитят водните ресурси на страната и да гарантират, че българското земеделие няма да бъде ощетено при евентуално подновяване на водното споразумение с Гърция.

Не можем да си позволим да подписваме международни ангажименти, които излагат нашите фермери на риск, без ясен план как ще се гарантира напояването в България“, коментира Венцислав Митков, председател на Обединени земеделски производители. „Водата не е просто ресурс, тя е жизненоважна за производството, за хранителната сигурност на страната и за поминъка на хиляди семейства.“

Недостигът на вода – реална заплаха за сектора

Статистиката показва, че под 2% от обработваемите земи в България са под ефективно напояване. В същото време през последното десетилетие страната ни губи средно 60% от валежните води поради липса на адекватна инфраструктура за задържане и управление на водните ресурси.

Същевременно, гръцките фермери разчитат на вода от българските реки за напояване на над 20 000 хектара земеделска земя в региона Еврос. Изтичането на водното споразумение през юли 2024 г. предизвика натиск от страна на Гърция за скорошно подновяване на договора, но въпросът остава дали България ще постави своите земеделци на първо място.

Какви са исканията на българските фермери?

Обединени земеделски производители настояват за:  Пълен анализ на водния баланс в страната, преди да се сключва каквото и да било ново споразумение с Гърция. Гаранции, че напояването на българските земеделски площи ще бъде обезпечено – без компромиси.  Прозрачен и реален диалог с браншовите организации, за да се гарантира, че интересите на българските фермери са защитени.

Разбираме нуждите на гръцките ни съседи, но не можем да позволим едностранни ангажименти, които оставят българското земеделие в още по-неблагоприятна позиция“, категоричен е Митков.

Защо е важно това решение?

Водата е стратегически ресурс и не може да бъде предмет на необмислени отстъпки.  Българските фермери вече изпитват сериозни затруднения с напояването, което води до намалени добиви и финансови загуби.  Без адекватно управление на водните ресурси, България рискува дългосрочна продоволствена криза.

Държавата трябва да бъде наясно, че всеки подписан договор, който ощетява българските земеделци, ще има тежки последствия. Очакваме българското правителство да действа в интерес на нашето земеделие, а не на чуждите фермери“, завършва Венцислав Митков.

Обединени земеделски производители са готови за активен диалог с институциите, разбират необходимостта от вода на гръцките си колеги, но настояват България първо да подсигури собствения си воден ресурс, преди да дава вода на други държави.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини