Националната асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове внесе предложения за изменения в Стратегическия план за земеделие и развитие на селските райони на България (2023-2027 г.) и за промени в някои държавни помощи, с цел осигуряване на по-справедливо подпомагане за сектора.
От бранша подчертават, че производителите на черупкови плодове са поставени в неравноправно положение спрямо останалите чувствителни овощни култури, въпреки че имат сходни разходи и осигуряват заетост.
Основни искания на сектора:
🔹 Включване на черупковите плодове в обвързаната подкрепа
Производителите настояват за включване на орехи, лешници и бадеми в обвързаното подпомагане, но само за насаждения, които доказват кумулативен добив от над 100 кг сух плод на декар (като сбор от последните три години). В момента този сектор е изключен без обоснована причина, което според асоциацията се дължи единствено на липса на политическа воля.
🔹 Национално плащане за черупковите плодове
Предлага се създаване на специална държавна помощ, съгласно чл. 218 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, с цел насърчаване на обединението на производителите. Според асоциацията такава помощ би улеснила създаването на организации на производители, които в момента липсват в този сектор у нас.
🔹 Подкрепа за сенчеста паша
Фермерите настояват за нова помощ, която да компенсира както собствениците на стари черупкови насаждения, така и животновъдите, които ги използват за сенчеста паша в периода ноември-август.
🔹 Достъп до инвестиционните мерки
Предлага се включването на черупковите плодове сред приоритетните сектори в инвестиционните мерки на Стратегическия план, което би осигурило по-големи възможности за финансиране както на производителите, така и на преработвателите.
🔹 По-справедливо разпределение на субсидиите за гориво
Настоява се за увеличаване на ставката за газьол за орехи, лешници и бадеми на 110 литра/ха, което представлява 62% от предвидените норми по технологични карти. В момента различните култури се подпомагат с несъразмерни ставки – например сини сливи получават 108%, а ягоди – 105% от нормата за гориво.
🔹 Включване в Националната програма за контрол на вредителите
Секторът настоява черупковите плодове да бъдат включени в Държавната помощ за компенсиране на разходите за зимни растителнозащитни мерки. Предложението е младите насаждения да получават ставка от 50% от тази за останалите овощни култури.
Готовност за сътрудничество и контрол на сектора
Производителите заявяват готовност за съвместна работа с институциите, включително участие в проверки за изсветляване на сектора. Според тях неспазването на данъчните, трудовите и хранителните разпоредби създава нелоялна конкуренция, което допълнително затруднява законно работещите фермери.