Растящи разходи, колебливи цени: Как се променя селскостопанският пазар?

През последното тримесечие на 2024 г. индексът на цените на производител в селското стопанство бележи ръст от 8.6% спрямо същия период на 2023 г. Основен двигател на този ръст е секторът на растениевъдството, където цените се повишават с 11.5%, докато животновъдството остава почти без промяна, с минимално увеличение от 0.9%.

На годишна база ръстът на цените в селското стопанство достига 3.1%, но между двата основни сектора се наблюдават значителни разлики – докато растениевъдството отчита повишение от 4.5%, животновъдството регистрира спад от 0.6%.

Растениевъдство: Скок в цените на техническите култури, спад в зърнените

Разбивката на данните показва, че не всички култури следват възходящата тенденция. Цените на зърнените култури намаляват с 2.7% спрямо същото тримесечие на предходната година, като меката пшеница поевтинява с 1.7%. Тази тенденция е част от глобалния пазарен цикъл, където цените на зърнените култури останаха под натиск поради големи световни запаси и стабилни добиви.

За разлика от това, техническите култури отчитат значителен ръст от 31.3%, основно заради поскъпването на слънчогледа с 34.1%. Този скок се дължи на засиленото търсене на маслодайни култури на международния пазар, както и на по-ниското предлагане след сушата в ключови производствени региони.

На годишна база цените на зърнените култури се понижават с 8.3%, докато техническите култури продължават да растат, с увеличение от 20.9%, отново движено от маслодайния слънчоглед (+22.2%).

При останалите категории цените на пресните зеленчуци се увеличават с 3.7%, докато при пресните плодове се наблюдава лек спад от 0.4%.


Животновъдство: Противоречиви тенденции в цените на животните и продуктите

В животновъдния сектор тенденциите са смесени – цените на живите животни намаляват, докато продуктите от животновъдството поскъпват.

  • Цените на живите животни намаляват с 2.5% спрямо същото тримесечие на 2023 г., като основният спад е при свинете (-5.7%) и бройлерите (-9.7%). Причината за това е свръхпредлагането на някои пазари, което натиска цените надолу.
  • За разлика от тях, продуктите от животновъдството поскъпват с 5.7%, основно благодарение на ръста при кравето мляко (+14.2%).

На годишна база цените на живите животни намаляват с 4.3%, като свинете поевтиняват със 7.8%, а птиците – с 11.0%. От друга страна, цените на продуктите от животновъдството растат с 4.7%, като кравето мляко поскъпва с 13.3%, а кокошите яйца за разплод – с 16.6%. Интересен момент е спадът на цените на кокошите яйца за консумация (-8.2%), което отразява по-ниско вътрешно търсене и промени в търговските вериги.


Разходите за селското стопанство: Намаляващи цени на торовете и горивата, но ръст при защитните продукти

Не по-малко важно за анализирането на сектора е движението на цените на продуктите и услугите, необходими за селскостопанското производство.

Индексът на цените на тези продукти намалява с 2.2% спрямо последното тримесечие на 2023 г. и с 5.0% на годишна база.

Ключови фактори в тази тенденция са:

  • Намаление на цените на минералните торове (-6.7%) и електроенергията и горивата (-8.0%), което е от решаващо значение за разходите на фермерите.
  • В същото време поскъпват продуктите за растителна защита (+15.6%), което увеличава разходите за растениевъдството.

На годишна база се запазват същите тенденции – спад при торовете (-21.0%) и горивата (-5.0%), но ръст при растителнозащитните продукти (+17.5%) и ветеринарномедицинските продукти (+9.0%).


Изводи и перспективи

1. Селскостопанските цени остават под натиск, но растениевъдството е във възход

Докато цените на зърнените култури остават нестабилни, техническите култури като слънчогледът компенсират загубите. Животновъдният сектор изпитва затруднения, като цените на свинете и птиците са под натиск.

2. Разходите за производство показват противоречиви сигнали

Фермерите получават известна финансова облекчение с по-ниските цени на горивата и торовете, но ръстът при растителнозащитните продукти и ветеринарните разходи увеличава производствените им разходи.

3. Пазарната несигурност продължава

През 2025 г. цените ще зависят от фактори като международната търговска среда, промените в ОСП, разходите за енергия и евентуалните климатични колебания.

Фермерите трябва да следят внимателно пазарните сигнали и да адаптират стратегиите си спрямо динамично променящата се икономическа среда.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини