JRC MARS: Зимните култури в ЕС са в сравнително добро състояние

Мониторинг на земеделските култури в Европа – Февруари 2025

Според последното издание на JRC MARS Bulletin, зимните култури в повечето региони на Европейския съюз се намират в задоволително до добро състояние. Въпреки това, някои региони в съседни на ЕС страни, като Източна Украйна, Мароко и Алжир, претърпяват сериозни загуби на добивния потенциал поради неблагоприятни климатични условия.

Прекомерни валежи в северозападна Франция

Януарските обилни дъждове в северозападните части на Франция, комбинирани с вече високи нива на почвена влага и сравнително ниски температури, създадоха неблагоприятни условия за развитието на културите. Средните количества на валежите в региона надхвърлиха 150% от дългосрочната средна стойност, а на места бяха отчетени над 250 mm валежи.

Дефицит на валежи в Централна и Източна Европа

В големи части на Централна и Източна Европа се наблюдава значителен недостиг на валежи. В Западна Румъния и България зимните култури страдат от ограничена влага още от началото на сезона, като валежите в региона са с 50-70% под нормата.

В България, в някои части на Дунавската равнина и Южна България, валежите за периода са били под 30 mm, което представлява дефицит от 60% спрямо дългосрочната средна стойност. Това създава предпоставки за намаляване на засетите площи и необходимост от презасяване през пролетта.

В тези региони липсата на снежна покривка повишава риска от измръзване, особено при рязко застудяване, прогнозирано за периода след доклада. Средните температури в Североизточна България през февруари са били с 2-3°C по-ниски от обичайните, а се очаква нов спад, който може да доведе до щети върху зимните посеви.

Климатични условия в Източна Украйна и Турция

В Източна Украйна, недостигът на валежи не позволи възстановяване на посевите, които бяха засегнати още в ранните фази на развитие. Липсата на снежна покривка и прогнозите за по-студени от обичайните температури допълнително увеличават притесненията за реколтата. В комбинация с неблагоприятните условия през есента, перспективите за производството на зимна пшеница остават негативни.

В Турция, дефицитът на валежи продължава да засяга югоизточните селскостопански райони от края на декември. Липсата на дъждове може да засегне неиригираните площи и да постави под въпрос устойчивостта на водните резерви през целия сезон. Очаква се загуба от 10-15% на добивите в неиригирани райони.

Засушаване в Магреб – поредна година на трудности

Детайлен анализ на състоянието на посевите в Магреб показва, че сушата отново е осуетила очакванията за добиви в Западен и Централен Магреб.

Въпреки че втората половина на януари донесе значителни валежи в Източен Алжир и Тунис, в Мароко условията остават изключително сухи. Това е шестата поредна година, в която зимните култури там са засегнати от тежък воден дефицит, а перспективите за възстановяване остават несигурни.

Средните температури в региона са били с 4-5°C над дългосрочната норма, което допълнително утежнява ситуацията. В Алжир, забавената сеитба и продължаващият дефицит на влага в северозападните райони допринасят за значително по-нисък добивен потенциал. В Тунис, където валежите са били по-благоприятни, част от засетите площи все още показват по-слабо развитие от средното за сезона.

Очакванията са, че реколтата в Мароко и Алжир ще бъде значително под средните нива, докато в Тунис има шанс за частично възстановяване, ако валежите продължат.

Изводите за момента

Зимните култури в повечето региони на ЕС се развиват добре, но определени части на Европа и съседни региони продължават да изпитват сериозни предизвикателства. Недостигът на валежи в Източна Европа и Турция, заедно със сушата в Магреб, са ключови фактори, които ще повлияят на общите добиви за сезона. Следващите седмици ще бъдат решаващи за определяне на перспективите за реколтата в засегнатите региони.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини