Обзор: тенденции на пазара на зърнени и маслодайни култури

Ерозия на позициите на САЩ в световния зърнен износ

Делът на Съединените щати в глобалния износ на основни зърнени култури продължава да намалява. При царевицата, САЩ вече държат 31% от износа – почти наполовина спрямо нивата от преди 20 години. При соята делът е спаднал до 27%, а при пшеницата – до рекордно ниските 11%. Основни конкуренти са Бразилия, която води при соята и настъпва при царевицата, както и Русия, която вече е №1 в света по износ на пшеница.

Търговски мита в САЩ и ефектите върху глобалните доставки

На 5 април влязоха в сила основни мита от 10% върху всички стоки, внасяни в САЩ. От 9 април започват и допълнителни мита (до 79%) за държави, които облагат американски износ – включително ЕС, Китай, Япония, Южна Корея и Канада. В отговор, Китай вече наложи мита върху американската царевица и соя. Това създава условия за ново пренасочване на търсенето към алтернативни източници.

Възможност за Украйна: царевицата под фокус

На фона на митата върху американския износ, украинската царевица се позиционира като конкурентна алтернатива. Установената логистика, стабилните връзки с ЕС и Азия и добрата реколта правят страната потенциален печеливш в текущата търговска конфигурация.

Украйна: сеитбената кампания изпреварва темпото от 2024 г.

Към 4 април в Украйна са засети 926 хил. ха със зърнени и бобови култури – с 8,7% повече спрямо същия период на миналата година. Най-големи площи са заделени за ечемик (551,8 хил. ха) и пшеница (116,5 хил. ха), следвани от грах и овес. Сеитбата на слънчоглед също е започнала – 33 хил. ха, както и на соя – 2,6 хил. ха. Основна особеност тази година е увеличението на площите с пролетна пшеница с 28%, в отговор на стабилното търсене от преработватели и износители.

Русия: по-добро състояние на есенниците след валежи

Благодарение на валежите през последните седмици, състоянието на есенните култури в Русия се стабилизира. Няма сериозни щети или загуби, според информация от Министерството на земеделието на РФ. Подхранени са над 6 млн. ха с есенници, а сеитбата на пролетни култури вече е в ход, като първо е засят слънчоглед. Проблеми с доставки на торове и горива не се очакват.

Промени на пазара на растителни масла

Слънчогледовото масло остава под натиск, въпреки стабилни експортни цени в Черноморския регион. Основната причина е спадът в цените на слънчогледовия шрот и високата конкуренция от рапичното масло. Форуърдните цени на рапичното масло са със 120–150 долара по-ниски, което води до пренасочване на индустриалните купувачи, включително производители на майонеза.

Канадската рапица измества европейската

В резултат на търговски мита между Канада и САЩ/Китай, над 2,5 млн. тона канадска рапица са пренасочени към ЕС. Заради по-ниската си цена и приложимост за производство на биодизел, канадската рапица започва да измества европейската от индустриалното потребление.

Русия засилва позициите си на пазара на маслодайни

Делът на Русия на световния пазар на слънчогледово масло може да надхвърли 40% до края на сезона. Страната е основен доставчик за Индия, Китай, Египет, Иран и Турция. В същото време, при рапичното и соевото масло позициите на Русия са по-скромни – 18% и 7% съответно. Основният пазар за рапично масло остава Китай, докато за рапичен шрот – Китай, Турция и Франция.

Конкуренция от Казахстан и нови пазари в Африка

Казахстан значително е увеличил износа на слънчогледово масло, особено към Китай, Узбекистан и Таджикистан. Това създава натиск върху руското присъствие в Централна Азия. Сред приоритетните пазари за експанзия се очертават страните от Северна и Източна Африка – Мароко, Алжир, ЮАР, Египет и Израел. Потенциалният износ на маслен шрот от Русия към тези региони се оценява на над 1 млн. тона.

Актуализирани прогнози на ФАО за 2024/25

ФАО очаква глобалното производство на зърнени култури през 2024 г. да бъде 2 849 млн. тона – лек спад от 0,3% на годишна база, но с ревизия нагоре спрямо предходните оценки. При пшеницата се очаква стабилно ниво от 795 млн. тона през 2025 г., а производството в ЕС да нарасне с 12% след трудната 2024 г. Прогнозира се спад на реколтата в Австралия и САЩ, но ръст в Бразилия, Индия и Египет. Използването на зърнени култури ще достигне рекордни 2 868 млн. тона, а запасите ще спаднат с 1,5% – основно заради намаляване при грубите зърна. Съотношението запаси/потребление остава стабилно при 30,1%.

Намалява световната търговия със зърно

Прогнозата на ФАО за световната търговия със зърнени култури през 2024/25 г. е понижена до 478,9 млн. тона – най-ниското ниво от 2019/20 г. насам. Това представлява спад от 6,7% спрямо предходния сезон. Основна причина е по-слабото търсене от страна на Китай. В месечния мониторинг на AMIS се подчертава необходимостта от глобален диалог по темата за търговията със селскостопански стоки и продоволствената сигурност.

Loading

Агротехника

Последни новини