Падналите валежи в края на март и началото на април, както и прогнозите за още дъжд през април повишиха изгледите за компенсиране на недостатъчното влагозапасяване в по-голямата част от страната, а оттам и надеждите за по-високи добиви от царевицата. Климатичните условия в България позволяват на тази култура да заеме едва трето място в сеитбооборота и то основно в Северна България.
За борба с почвените неприятели като Телен червей и Лъжетелен червей с голям успех се използват гранулираните продукти Сойлгард и Микросед Гео. В момента поникващите и вече поникнали посеви се повреждат масово с най-големи щети от Полски щурец (Gryllus campestris) и Сив царевичен хоботник (Tanymecus dilaticollis) , а при отсъствието на ефективни системни инсектициди за третиране на семена масово се налага вегетационна борба с тези неприятели.
Относно подходящи инсектициди се обърнете за консултация към специалистите на АСМ.
С очакваното затопляне и прогнозата за чести превалявания започва развитието на плевелите. При такива условия развитието им изпреварва това на културата и при невъзможност за навременно отстраняване на конкуренцията от плевели за дълъг период от време трайно уврежда добивния потенциал на царевицата. Наличието на сериозна конкуренция от плевели в ранните фази от развитието на царевицата нарушава баланса в развитието й. Културата се стреми да надмогне бързо развиващите се плевели, като отдава предимство в бързо издължаване на стъблото за сметка на дълбочината и обема на кореновата система. Растенията стават податливи на воден стрес още при първото засушаване и повишаване на температурата. За да се запази добивния потенциал е необходима навременна борба. Особено внимание трябва да се обърне на видовете кощрява, които са в състояние бързо да компрометират посева. За да бъде успешна борбата се препоръчва тя да се извърши преди началото на фаза братене на плевела.
Хербицидите Нирлон и Никозеа са хербицидите на база никосулфурон подходящи за тази цел. Възможна е едновременна борба с всички налични житни и някои широколистни плевели, както и двуфазно приложение при по-късно развитие на балура.
Срещу целия набор от широколистни плевели е наличен ефективен арсенал от средства за борба:
Джанеро/Дикаш (дикамба)
Маисотрион/Майти (мезотрион)
Сократес (сулкотрион)
Галистоп (флуроксипир)
Дарби (2,4 Д аминна сол)
При обичайното смесено заплевеляване е възможно еднократното приложение на широк набор от хербициди, като комбинираните продукти:
Риниди (никосулфурон + римсулфурон + дикамба)
Праймъри МХ (никосулфурон + римсулфурон + мезотрион)
Суверен ОД (никосулфурон + сулкотрион)
така и търговските пакети:
УНИВЕРСАЛ (Никозеа/Нирлон + Майти/Майсотрион)
СУВЕРЕН+ (Суверен + Никозеа/Нирлон)
ФЛЕКС ДУО (Никозеа/Нирлон + Джанеро/Дикаш)
КПП ДУО (Никозеа ОД/Нирлон ОД + Галистоп)
в зависимост от нуждата – плевелен състав, фенофаза на културата и фенофаза на плевелите.
Следва продължение.