Мерките за биосигурност не са формалност – те са защита на цялото българско животновъдство

Какво показва ситуацията в Европа?

Епизоотичната обстановка в ЕС през 2025 г. ясно показва, че заразните заболявания по животните се завръщат – не като изключения, а като нова реалност. През януари 2025 г. в Германия беше регистриран случай на шап по чифтокопитните – първият от 1988 г. насам и първи на територията на ЕС от 2011 г. Само два месеца по-късно шапът проникна и в Унгария, а впоследствие – и в Словакия. В Турция заболяването продължава да е ендемично.

Чумата по дребните преживни животни също напредва – от юли 2024 г. в Румъния и Гърция, а през ноември 2024 г. достигна до Велинград. Шарката по овцете и козите се завърна в Южна България – с огнища в Ямбол, Стара Загора, Хасково и Сливен. През май 2025 г. е регистрирано ново огнище в Хасковско.

Африканската чума по свинете също остава заплаха – от началото на годината в България са потвърдени 276 случая при диви свине. В Европа до момента са установени над 200 огнища при домашни свине, включително 134 в Румъния.

Какво прави БАБХ?

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) прилага Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните. Част от нея е активният надзор:

  • Ежемесечни клинични прегледи в шестте южни гранични области – Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград;
  • Вземане на лабораторни проби на всеки три месеца;
  • Активен надзор в 21 населени места по границата с Турция;
  • Проверки в цялата страна при съмнение за заболяване;
  • Денонощен телефон 0700 122 99 за сигнали и жалби – включително анонимни.

Програмата не е кампания. Тя е трайна рамка за реакция и превенция. Но ефектът ѝ зависи от реалното участие на животновъдите. Само по себе си нито едно предписание не спира вируса.

Защо мерките за биосигурност са решаващи?

Болестите не се пренасят от документи, а от контакт. Животни, фуражи, оборудване, хора, транспорт – това са каналите. Ако една ферма не спазва елементарни хигиенни и карантинни мерки, тя може да се превърне в източник на епизоотичен срив.

Отговорността за биосигурността не е репресия. Това е стандарт, който определя дали секторът ще издържи. И всеки компромис не остава в рамките на едно стопанство – той удря цялата система.

Какви са последствията от подценяване?

През април 2025 г. Европейската комисия наложи забрана за движение на дребни преживни от България до 30 септември 2025 г. – поради неприключено огнище на чума и обжалване на мерки от страна на собственици. Подобни ограничения са наложени и на Румъния и Гърция.

Тези санкции не се налагат на отделен фермер. Те засягат целия износ, цялата търговска верига и имиджа на страната. В момент, в който производството има нужда от пазари, достъпът до тях бива блокиран заради безотговорно поведение.

Какво се изисква от всеки животновъд?

Не се иска геройство. Изисква се елементарна хигиена, самоконтрол и отказ да се поема чужд риск.

  • Купувайте животни само от проверени ферми;
  • Не приемайте животни с неясен произход и съмнителни цени;
  • Изолирайте новопостъпилите животни за 7–14 дни;
  • Не допускайте недезинфекцирани транспортни средства;
  • Ограничете достъпа на външни хора до стопанството;
  • Избягвайте паша със смесване на стада;
  • Не посещавайте нерегламентирани пазари и изложения;
  • Не купувайте животински продукти с неясен произход;
  • При съмнение – реагирайте незабавно.

Къде може да се намери повече информация?

БАБХ предоставя актуални ресурси на сайта си:

📄 Плакат за трансгранични болести: https://bfsa.egov.bg/wps/wcm/connect/bfsa.egov.bg19113/cfced018-56bc-4bda-9034-76577693909e/TAD+poster+NE.pdf?MOD=AJPERES&CVID=p4xEYMA

📄 Наръчник по шап (FMD): https://bfsa.egov.bg/wps/wcm/connect/bfsa.egov.bg19113/03c3b4da-9db0-4d50-b5c5-f69112d27143/06+Operational+Manual+FMD_2018.pdf?MOD=AJPERES&CVID=p89YxX4

📄 Национална програма за профилактика и контрол: https://bfsa.egov.bg/wps/portal/bfsa-web/activities/animal.health.and.welfare/animal-health/nppnklbzhzb

📄 Африканска чума по свинете: https://bfsa.egov.bg/wps/portal/bfsa-web/home/current.animal.diseases/swine.plague

📄 Чума по дребните преживни: https://bfsa.egov.bg/wps/portal/bfsa-web/home/current.animal.diseases/ppr

📄 Шарка по овцете и козите: https://bfsa.egov.bg/wps/portal/bfsa-web/home/current.animal.diseases/poxv2

Отговорността е обща. Но първата крачка е в стопанството.

Мерките за биосигурност не са насочени срещу животновъдите. Те са създадени, за да защитят сектора. И когато един не спазва, всички губят. А когато някой използва страха, за да печели влияние, рискува не само здравето на животните, но и бъдещето на българското животновъдство.

 

Loading

Агротехника

Последни новини