ЕП подкрепи по-високи мита върху руски и беларуските селскостопански стоки

Комисията по международна търговия в Европейския парламент одобри предложението на Европейската комисия за въвеждане на допълнителни мита върху селскостопански продукти от Русия и Беларус. Целта на мерките е да се намали зависимостта на ЕС от двете държави и да се ограничи финансовата им роля във войната срещу Украйна.

50% мито върху чувствителни селскостопански продукти

Новите мерки предвиждат 50% мито върху онези около 15% от руските и беларуските селскостопански продукти, които все още не подлежат на облагане с мита. Сред засегнатите стоки са захар, оцет, брашно и фуражи. Очакванията са, че тези мита значително ще намалят вноса на съответните продукти в ЕС, особено на стоки, които в момента се внасят пряко или непряко от Русия и Беларус.

Постепенно увеличение на митата за торове

Предложението включва и въвеждане на мито от 6,5% върху вноса на торове, както и допълнителни тарифи, които ще нарастват поетапно: от 40–45 евро на тон през 2025–2026 г. до 430 евро на тон през 2028 г. Според Европейската комисия приходите от руски и беларуските торове в момента пряко подпомагат финансирането на военните действия на Русия.

Диверсификация на производството и защита на вътрешния пазар

Мерките имат за цел не само да ограничат вноса, но и да дадат възможност за диверсификация на производството на торове в рамките на ЕС. Секторът страда от конкурентния натиск на евтиния внос и има нужда от стимули за вътрешно възстановяване. Законодателството предвижда също така задължение за Европейската комисия да наблюдава ефекта върху вътрешния пазар и, при необходимост, да предприема действия за смекчаване на ценовите ефекти върху земеделския сектор.

Проектът за регламент беше приет с 29 гласа „за“, 6 „против“ и 2 „въздържал се“.

Коментар от Европарламента

Постоянният докладчик за Русия Инесе Вайдере (ЕНП, Латвия) заяви: „Този регламент за постепенно увеличаване на митата за продукти от Русия и Беларус ще помогне да се попречи на Русия да използва пазара на ЕС за финансиране на военната си машина. Неприемливо е, че три години след като Русия започна пълномащабната си война, ЕС все още купува критични продукти в големи количества. Всъщност този внос се е увеличил значително. Предложението също така ще стимулира производството на торове в ЕС, което понесе удар от евтиния руски внос, като същевременно ще даде време на фермерите да се приспособят.“

 

Агротехника

Последни новини