И тази година природните сюрпризи не ни подминаха. След меката зима пролетта ни поднесе силно променливи условия – неустойчиво кратко затопляне, редуващо се с много валежи и подчертано студено време. Посевите със зимни житни култури и рапица бяха подложени на различен вид стрес, който сериозно засяга тяхната производителност. Растенията, претърпели неблагоприятно въздействие на абиотични фактори, като често редуване на ниски и високи температури, преовлажняване и други, по-късно проявяват много по-голяма чувствителност към условията на средата и са по-податливи към заразяване от различни фитопатогени. Третирането с препарати за растителна защита – основно хербициди през пролетния сезон, в различна степен също е сред причините, които оказват негативно въздействието върху растенията.
Затоплянето в края на март позволи влизане в нивите и много земеделски производители не се поколебаха да започнат сеитбата на слънчогледа и царевицата. Така още в началото на април, пролетната сеитба в страната беше към приключване, независимо че температурите в първата половина на април рязко паднаха, стигнаха отрицателни стойности с превалявания дори и от сняг. Почвата не акумулира необходимата за пролетни култури температура. С ранната сеитба беше пренебрегнат един основен фактор, който е водещ за сеитба на пролетните култури: необходимост от оптимални стойности на почвената температура – 8-10°С на дълбочината на сеитбата. Естествено, очаквано е тази прекалено ранна сеитба да причини негативни последици за пролетните култури. Вероятно ще се наблюдава трудно и недружно поникване, изтощени поници, неизравнени посеви, затруднен растеж и не на последно място не е изключено пропадане на семена, поници и растения.
Ето защо, в тези сложни условия, повече от всякога е необходимо да се приложи комплекс от мерки за защита на културите от въздействието на стреса и оптимизиране на тяхното хранене.
Компанията ЮПЛ, която е една от световните лидери в областта на защитата на растенията, предлага на производителите оптимален вариант за подпомагане на растенията чрез своя продукт Сиаптон.
СИАПТОН – универсален органичен тор и биостимулатор за листно и почвено приложение при всички култури
Сиаптон е специализиран биотор на основата на естествени хидролизирани протеини, който повишава добива и качеството на продукцията. Качествата му не се изчерпват само с хранителната стойност, защото той активира защитните сили на растенията и намалява загубите, което го прави изключително подходящ при стресови ситуации.
Начин на действие на
СИАПТОН
Води до бързо усвояване на амониевия азот от почвата
Сиаптон ускорява формирането на важни аминокиселини, които засилват действието на ензими, водещи до бързо усвояване на амониевия азот от почвата и образуването на азотно-глутаминови киселинни комплекси в растението. Образуването на повече незаменими аминокиселини засилва растежа на растенията и увеличава добива.
Ускорява усвояването на нитратния азот от почвата
Сиаптон засилва действието на ензима нитрат-редуктаза (НР), което води до засилено преобразуване от растението на наличните почвени нитритни форми на азот (Ани) в лесноусвояеми амониеви форми на азот (Аам)
Сиаптон активира генната активност на растенията
Сиаптон активира гените, отговарящи за защитните сили на растението срещу абиотичните фактори на околната среда.Това повишава много устойчивостта и бързото възстановяване на организма.
Сиаптон има и редица други предимства
Сиаптон работи както по време на стрес, така и при нормални условия. Освен източник на азот и на незаменими аминокиселини, продуктът е източник и на сяра за растенията.
Дози и начин на употреба на Сиаптон
Листно: 150 – 250 мл/дка с необходимото количество вода, за да се получи добро и равномерно покритие на третираната повърхност.
Почвено: 300 – 500 мл/дка (до 1 л/дка). По-ниската доза предполага по-честа употреба.
Сиаптон се внася дву- или трикратно в интервал от 10 – 20 дни.
Култури, при които се прилага Сиаптон
Житни в т.ч. ориз, просо, сорго – двукратно по 150 мл/дка
Слънчоглед – еднократно 250 мл/дка
Разсадни култури – първо внасяне 7 – 10 дни след разсаждане.
Безразсадни култури, окопни, украсни, овощни и лозя – в начало на най-критичните фази за формиране на добива, както и преди очаквани слани, или веднага след градушки.
Сиаптон е смесим с повечето употребявани течни торове и хелати. Смесим е и с болшинството известни продукти за растителна защита, с изключение на минерални масла, сяра и медни продукти.
При употреба в смеси с други торове и препарати е препоръчително да се направи опит върху малка площ преди цялостното прилагане.
Сиаптон доказано повишава добива и качеството
Данни от изведени производствени опити в различини реални агроклиматични и почвени условия на Европа, Азия и Америка, показващи повишаването на добива и качествените показатели от Сиаптон:
Пшеница до +15%, при твърдата пшеница протеини до +11,2% ; глутен до +12,4%; ориз до +23%; слънчоглед до +19%; сорго до +10%; бобови до +29%; памук до +48%; карфиол до +85%; главесто зеле до +50%; листни зеленчуци (праз) до +35%; домат до +42%; патладжан до +38%; пипер до +16%; картофи до +14%; формиране на повече рязан цвят при роза, карамфил и орхидея; формиране на кичести храсти при декоративните видове.
Употребата на СИАПТОН значително намалява загубите, причинени от:
суша или преовлажняване (неправилен воден режим);
екстремно високи температури;
измръзване от слани и възвратни пролетни студове;
градушки;
повреди от неприятели;
неправилна употреба на пестициди;
изресяване (милерандаж);
алтернативно плододаване (при стари овощни градини) и др.
За повече информация: www.upl-ltd.com/bg