В края на второто и началото на третото десетдневие на януари агрометеорологичните условия се определяха от средноденонощни температури около, а на много места в Северна Бълхария и над климатичните норми, но стойностите им не надвишаваха биологичния минимум необходим за възобновяване на вегетационните процеси при земеделските култури.
През първата половина от следващия седемдневен период се очаква промяна в агрометеорологичните условия. Прогнозират се поднормени стойности на температурите, които ще поддържат в покой трайните насаждения и зимните житни култури. През периода на места в котловините се прогнозират минимални температури до -12о С, които при по-продължително задържане в условия без снежна покривка ще представляват опасност за къснозасетите есенни посеви намиращи се в начални етапи от развитието си – поникване и начално листообразуване.
При пшеницата и ечемика наблюдаваните фази ще са братене (агростанции Новачене, Павликени, Ямбол, Любимец, Пловдив, Пазарджик, Долни чифлик, Карнобат), трети лист (агростанции Кнежа, Николаево, Търговище, Хасково, Кюстендил), поникване и начало на листообразуване (агростанции Бъзовец, Сливен, Чирпан).
По-подходящи условия за работа на полето и извършване на зимните санитарно-хигиенни мероприятия и резитби при овощните видове ще се създават през дните от втората половина на периода в районите без прогнозирани превалявания. През периода може да се започне с резитбата на по-студоустойчивите овощни видове като ябълки, круши и сливи. В зависимост от възрастта и състоянието на трайните насаждения прилаганите видове резитби са формираща, плододаваща и подмладяваща. В оранжериите и парниците се засяват семената за разсадопроизводство на домати като семената и торопочвените смеси предварително се обеззаразяват. Започва подготовката на техниката и азотните торове предвидени за подхранване на есенните посеви от зимни житни култури.
Драгомир Атанасов
Агрометеоролог при НИМХ