Според новия отчет на Министерството на селското стопанство на САЩ през текущата година разходите на фермерските стопанства за доставките ще продължат да нарастват, докато субсидиите за COVID-19 междувременно ще намаляват, съобщава уебсайтът Modernfarmer.com
В отчета за доходите на фермерското съсловие през 2022 година, публикуван в началото на февруари, се прогнозира увеличение на разходите за земеделското производство с 20 милиарда долара и намаляване на федералните субсидии с 15,5 милиарда долара. За много фермери, които през последните две години са разчитали на грантове, свързани с пандемията, това е лоша новина.
В същия отчет се прогнозира още общо намаляване на чистия доход на фермерските стопанства с 5,4 милиарда долара до 113,7 милиарда долара за 2022 г. в сравнение с 119,1 милиарда долара през 2021 година.
По данни на компанията Successful Farming между 2012 и 2020 г. средният нетен доход на фермата е бил около 90 милиона долара
Освен намаляването на маргиналността на агробизнеса, има и друг проблем – селскостопанските стоки стават все по-скъпи. Според доклада през тази година се очаква да нараснат „почти всички категории разходи”. Прогнозата е общите производствени разходи да се повишат с 5% и да достигнат 411,6 милиарда долара. Поради продължаващите проблеми с веригата на доставки се очаква цената на торовете да нарасне с 12%, докато фуражите за добитък се очаква да се повишат с 6% през 2022 г.
Всичко това ще се случи през годината, когато федералните субсидии и помощите за пандемията COVID-19 намаляват. Земеделските производители ще бъдат изправени пред 57% намаление на държавните плащания на обща стойност 11,7 милиарда долара през тази година. Помощта, свързана с COVID-19, съставлява само 3,4 милиарда долара от общия обем на преките държавни плащания към фермерските стопанства, което рязко контрастира с 23,5 милиарда долара, дадени през 2020 г., и 7,8 милиарда долара през 2021 г., заделени за производителите.
Според доклада увеличението на цените и обемът на продажбите на стоки ще имат положителен ефект върху паричните постъпления. Брутните приходи от продажбите на селскостопански култури, добитък и животински продукти през календарната година се очаква да нараснат с близо 9%.
Министерството на земеделието на САЩ прогнозира, че продажбите на мляко могат да заемат водеща позиция с увеличение от 9,3 милиарда долара (или 22,1%). Очаква се също 8,5% увеличение на продажбите на говеда и телета и 12,3% увеличение на пилетата бройлери.