Новият проект на документ до есента на тази година трябва да се изучи от преработвателите на зърнени храни и от тези, които произвеждат детски храни. Но е добре да се запознаят с него и земеделските производители, които опазват посевите и градините си от вредители в почвата и по растенията.
Суровините, които те произвеждат вече не трябва да съдържат някои вещества в количества, които биха могли да увредят здравето на кърмачетата и малките деца.
Количеството на пестицидни остатъци в храните за деца не трябва да надвишава 0,01 mg/kg готова за директна консумация или приготвена храна.
В приложение към проекта на наредбата са изброени химичните наименования на веществата, които не трябва да се съдържат в използваните продукти за растителна защита.
Кои са забранените вещества?
Това да дисулфотон и негови комбинации, фенсулфотион и комбинации, фентин, халоксифоп и комбинации, хептахлор, хексахлорбензен, нитрофен и тербуфос, както и веществата алдрин и диалдрин и ендрин. Повечето от тези вещества се съдържат в препарати за унищожаване на вредители в земеделието – инсектициди.
Изискването към съдържанието на пестициди в храните на зърнена основа за деца ще влезе в сила по-късно – на 27 октомври 2022 г. До тогава ще тече срок за запознаване и адаптиране на бизнес операторите и контролния орган към изискванията в документа.
Мотивите са, че храните за деца трябва да се произвеждат от хранителни съставки, за които общоприети научни данни са доказали, че са подходящи за задоволяване на специфичните хранителни потребности и не вредят.
В проектонаредбата са актуализирани и изискванията към състава на преработените храни относно съдържанието на въглехидрати, белтъчини, мазнини, максимално допустимите количества на витамини, минерали и микроелементи и референтните стойности при обявяване на хранителна информация при етикетирането.
Наредбата за изискванията към преработените храни на зърнена основа и към детските храни, предназначени за кърмачета и малки деца се приема на основание чл. 5 от Закона за храните, който изисква създаване на подзаконови нормативи. С нея ще бъде отменена досега действащата наредба за изискванията към храните на зърнена основа и към детските храни, предназначени за кърмачета и малки деца от 2003 г.
По-голямата част от разпоредбите в проекта на наредба по същество не са нови, а са прецизирани и съобразени с настъпилите промени в пряко приложимото законодателство на Европейския съюз, се обяснява още в мотивите, обясняват експертите.
С проекта на постановление се отменят и наредбата за изискванията към диетичните храни за специални медицински цели от 2002 г., както и наредбата за изискванията към храните за нискоенергийни диети за намаляване на телесното тегло от 2002 г.
….
Рисков за здравето пестицид, срещан в прясното мляко, допринася за поява на Паркинсонова болест. За това алармираха от Агенцията за опазване на околната среда в САЩ още преди години.
Става дума за хептахлор епоксид– широко употребявано от земеделците в Америка и Европа вещество срещу вредители по растителните култури. Макар да е теоретично забранено за употреба още през 1980 г., то все още се прилага почти навсякъде, особено при отглеждането на царевица.