Листно подхранване при изкласяване на пшеницата – последен етап от пътя към висок и качествен добив

Последното – листно внасяне на торове при пшеницата се прави в етапа от фаза изкласяване до наливане и начало на зреене на зърното. Тази фаза вече е налице на повечето места в страната. В тозипоследен етап растенията се нуждаят от здрави зелени листа, коиточрез фотосинтезата да осигуряват на зърната полезни хранителни вещества, които ще способстват за увеличаване на добива. За това е необходимо растенията да получат необходимите макро- и микроелементи: магнезий, бор, фосфор и други. Потребността от азотни торове се определя чрез листна диагностика, според резултатите от която се внася дозаприблизително 15-20% от тази, която е използвана през вегетационния сезон.

За листно подхранване с карбамид, най-добре е той да се комбинира с магнезиев сулфат. Такъв състав се усвоява много добре от листата и компенсира недостига на мезоелементи като сяра и магнезий. При приготвяне на работния разтвор е необходимо да се спазва следната последователност:

Първо: резервоарът на пръскачката се пълни на 2/3 с чиста вода;

Второ: включване на бъркалката и при непрекъснато разбъркване се внася необходимото количество карбамид;

Трето: добавя се необходимото количество микроторове;

Четвърто: резервоарът се допълва с водадо пълен обем, като бъркалката продължава да работи.

Листното третиране трябва да се прави само в сутрешните или вечерни часове при температура на въздуха не повече от +20°C. В процеса на пръскане трябва да се следи за равномерното разпределение на разтвора върху растенията.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини