Цените на храните се покачват значително през последните няколко месеца, като оризът вероятно ще бъде следващият хранителен продукт, отчитащ значителен ръст, предупреждават експерти, цитирани от Си Ен Би СИ.
Поскъпването на хранителните продукти, особено на зърнените култури, месото и маслата се дължи на много фактори, включително на по-високите цени на торовете и енергията, както и войната в Украйна.
Забраните а износа върху някои стоки – Индия забрани експорта на пшеница, а Индонезия на палмово масло, също се отразиха на пазара.
Оризът може да се окаже следващата култура която да бъде подложена на натиск на световните пазари. Индексът на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО – FAO) вече отчете постепенно увеличаване на международните цени на ориза за пети пореден месец до 12-месечен максимум в данните за май, които бяха публикувани миналата седмица.
Експертите посочват, че производството на ориз все още е достатъчно, но поскъпването на пшеницата и като цяло по-високите разходи в земеделието може да се отразят и на ориза.
„Занапред трябва да следим цените на ориза, тъй като поскъпването на пшеницата може да доведе до известно заместване с ориз, повишаване на търсенето и намаляване на съществуващите запаси“, коментира Сонал Варма, главен икономист в японската банка Nomura.
Риск от протекционизъм
Протекционистките мерки „всъщност влошават ценовия натиск на глобално ниво по различни причини“, каза Варма.
„Разходите за фуражи и торове вече се покачват, а цените на енергията увеличават разходите за превоз. Това означава, че има риск да видим повече протекционизъм от страна на държавите“, добави тя.
Въпреки това тя твърди, че рисковете за ориза все още са ниски, тъй като световните запаси от ориз са изобилни и се очаква реколтата в Индия да бъде добра това лято.
Войната в Украйна повиши цените на пшеницата. И двете страни са основни износители на пшеница, а инвазията на Русия наруши земеделската дейност и блокира износа на зърно от страната. Цените на пшеницата скочиха с над 50% в сравнение с миналата година.
Само в понеделник миналата седмица те скочиха с 4%, след като руската армия унищожи един от най-големите украински терминали за износ на зърно, предаде Ройтерс, позовавайки се на украинските власти.
Според Ройтерс Тайланд и Виетнам водят преговори за сделка за увеличаване на цената на износа на ориз.
Четирима износители казаха на агенцията, че търговците на ориз купуват повече индийски ориз през последните две седмици.
„В момента ще бъда много по-притеснен от възможността Индия ще наложи забрана за износ на ориз през следващите седмици“, каза Дейвид Лаборд, старши научен сътрудник в Международния институт за изследване на хранителната политика.
Според Световния икономически форум Индия и Китай са двата най-големи производители на ориз в света, като те представляват повече от половината от общото производство на ориз. Виетнам е петият по големина, докато Тайланд е на шесто място.
Индия наложи забрани за износ на пшеница през май, позовавайки се на необходимостта „да се управлява цялостната продоволствена сигурност на страната“. Делхи също така наложи ограничения върху износа на захар.