Биохумусът (лумбрикомпост) е естествен тор, получен чрез преработка на органични вещества от червен калифорнийски червей (Lumbricus rubellus). Той съдържа всички елементи, необходими за храненето на растенията, както и вещества, които стимулират развитието им. Биохумусът подобрява плодородието на почвата, тъй като той включва девет химически елемента в добре балансирана и лесно смилаема растителна форма и намалява киселинността на почвата. Увеличава добивите при земеделските култури и спомага за получаването на екологично чиста продукция. Оптималната доза за внасяне на биохумус е 300-400 кг/дка.
Червеният калифорнийски червей е получен в САЩ след 20 години упорит труд на учените. Това е нова разновидност на дъждовния червей и е изненадващо активен и плодовит, при наличието на достатъчно храна не се разпълзява и стои в компоста.
Продължителността на живота на червения калифорнийски червей е 16 години, дължината му е до 9 см, диаметърът на тялото – 5,3 мм, теглото – до 10 г, цветът е червен.
Червеите са много плодовити
Оплождане се извършва на всеки 7 дни. След това червеят отделя яйца в капсула (до 20 броя) и след 2-3 седмици се появява новото поколение, което достига полова зрялост след 3 месеца. За една година една двойка червени калифорнийски червеи може да даде 1500 нови червеи.
Всекидневно червените калифорнийски червеите ядат такова количество органична материя, която е равна на масата на телата им. За една година от 1 тон органични отпадъци се произвежда 600 кг биохумус и до 100 кг биомаса от собственото тяло.
За храна се използва всякаква гниеща органична материя: тор, слама, трева, трици, клони на дървета, паднали листа, окапали плодове, хранителни отпадъци, хартия, картон, отпадъци от клането на животни, утайки от отпадъчни води.
Органичните вещества първо се подготвят за преработка: събират се на купчини, периодично се поръсват с вода, и се изчаква да започне процесът на ферментация, за да се намалят температурата и съдържанието на амоняк, който се отразява неблагоприятно върху жизнеспособността на червеите. Компостираните купчини се прашат с креда и гасена вар, защото калифорнийските червеи не обичат кисела среда.
При развъждане на червените калифорнийски червеи трябва да се вземе предвид, че най-лошият им враг са къртиците и плъховете.
Повърхността под леглото им трябва да има наклон, да е защитена от вятъра, а дъното трябва да се застила с метална мрежа за защита от плъхове и къртици. Червеите зимуват в една и съща клетка, но те трябва да се покриват с дъски и слама.
Грижите за червените калифорнийски червеи включват: поливане и разрохкване на субстрата. Органичната материя се полива 2-3 пъти седмично, в зависимост от времето. Веднъж в рамките на 7-10 дни върху най-горния слой субстрат се добавя нов с дебелина 5-10 см. Ако е необходимо да се отделят червеите от готовия биохумус, не се добавя подхранващ субстрат в рамките на няколко седмици. След това отгоре се слага питателна храна, която след няколко дни се пренася заедно с червеите на ново място. Тази процедура се повтаря 2-4 пъти.
Топ новини сега