Поредна ситуация на непредвидимост сервира времето на земеделските производители и тази есен. Този път потърпевши са земеделците, които стопанисват и обработват най-голямата част от земеделските площи в страната – зърнопроизводителите. Невероятно сухата есен кара засетите семена дълго да стоят в почвата, което силно ги изтощава и изчерпва кълняемата им енергия. На местата, където имаше минимална влага за покълване, пониците изсъхват от последвалия дефицит на влага.
Трагично е състоянието на есенните култури в цялата страна. Повече от три месеца никъде не е валял дъжд със стопанска стойност. Спорадичните валежи в минимални количества от 2-3 до 4-5 литра на кв. м само провокират семената към покълване и впоследствие ги тласкат към гибел от силния дефицит на влага.
В резултат на тази изключително неблагоприятна за есенните култури картина, почти никъде в страната няма нормално развити за сезона посеви. Там, където има поникване, то е неравномерно, растенията са хилави, корените им са слабо развити, фазата изостава във времето. Това се отнася както за зимните житни култури, така и за зимната маслодайна рапица. Не се очертава възможност растенията и от двете групи култури да успеят до настъпване на зимните студове да наваксат фазата, в която могат да презимуват успешно.
В такава ситуация трудно може да се направи нещо, безсилни са и фермерите, които са си свършили работата както трябва, но по-нататък нещата не зависят от тях.
Очертава се доста непредвидима картина в полето както през зимата, така и напролет, когато ще се види кои култури ще оцелеят. Възможно е да има тотално пропадане на площи, което ще принуди стопаните да развалят посеви и да търсят алтернатива с пролетни култури. А изборът от такива не е много голям, трябва да се спазва и сеитбооборот, така че без да сме прекалено черногледи, трудностите предстоят.
Държавата доколкото ни е известно едва ли ще направи нещо съществено, за да подпомогне стопаните в тази очертаваща се трудна стопанска година със суша, прекомерни производствени разходи и напълно умрял пазар. Но пък всички чакат рентите.