Че трябва да се грижат за земеделската техника не само по време на кампания, знаят всички. Препоръките за съхраняването на земеделските машини през зимата са написани в инструкцията за експлоатацията им. Но въпреки това според наблюденията на специалистите поне 25 на сто от земеделците не ги спазват по някаква причина. Специалистите отбелязват, че собствениците на по-скъпи машини са по-склонни да инвестират време и средства за правилното им съхраняване в студените дни.
Като първо и основно правило за правилната подготовка на земеделските машини за зимата единодушно се посочва тяхното почистване и измиване. Но това често не се прави. А особено при самоходната техника такова пренебрежително отношение води до сериозни и видими проблеми.
Така например, останалите в бункера на комбайна семена (дори и да са само една шепа) провокират нападения от мишки. Най-често от мишата атака страдат електрическите кабели на самоходните машини, а това е истинско бедствие. Един от най-честите проблеми в комбайните е изядената от мишките пластмаса. Гризачите се привличат от мириса на зърно, а заедно с него те гризат и електрическите съединения, уплътнители и други пластмасови части. И дори отблъскващите средства, които се добавят в изолиращите материали, почти не действат.
Спускайки се по стените на бункера на сеялката, мишките не могат да излязат обратно по същия път. И тогава те, опитвайки се да се освободят, започват да повреждат техниката – прегризват гумените уплътнители на изсяващия апарат, за да излязат през него от бункера. А за това, че уплътнителят е прегризан, земеделецът разбира обикновено вече на полето, когато не може да настрои нормата на изсяване – всичко изглежда правилно, а разходът на семена е голям. Затова, ако все пак не сте успели да почистите сеялката, поне оставете отворен изсяващия апарат.
Добре е да поставите отрова за гризачи вътре в техниката. Но дори и липсата на гризачи не е повод да оставяте зърна или семена в машините до следващата година. Прорастването им се отразява отрицателно върху срока на живот на техниката. Прорасналите семена разрушават изсяващите апарати и маркучите.
Още по-печална е историята, когато в бункера на сеитбените комплекси се оставят остатъци от торове до пролетта. Последствията са плачевни – агресивната среда на повечето торове разяжда метала и сеялката започва да корозира. Опасността от корозия е голяма при всяко натрупване на мръсотия, върху която може да се задържа влага. И не е важно дали мръсотията се намира на външните, изложени на валежи, повърхности на машините, или на вътрешните. Кондензът, натрупан на такава благодатна повърхност, дълго не изсъхва.
А в местата на натрупване на растителни остатъци при въздействието на топлина не са изключени възникването на пожари или тлеене. Остатъците от слама, натрупващи се в бункера, в почистващата система, в изтръскващата дъска на комбайна, в близост до двигателя, резервоара или капака, често стават причина за неприятности от този род.
Затова всички специалисти настойчиво препоръчват внимателно и старателно измиване на земеделските машини преди тяхното зазимяване с използването на обезмасляващи средства, както и продухването с въздушна струя на възли като изсяващия апарат и макарата в сеитбените комплекси.
Махнете всичко ценно
Сред основните правила за зазимяване на машините по програма минимум специалистите посочват и отслабването на натежението на всички пружини, вериги и ремъци на самоходната и прикачната техника. Всички задвижващи ремъци, с изключение на двигателя, трябва да се отслабят, за да се избегне деформирането им. Но често това не се прави и ремъците бързо излизат от строя.
Ако техниката е поставена на закрито, се препоръчва веригите да се смажат с тефлонови смазки или да се кипнат в масло. А при съхраняването на машините на открито, ремъците и веригите е по-добре да се свалят, както и цялата сложна електроника, мониторите, акумулаторите, в които трябва да се провери нивото на заряда (напрежението не трябва да бъде по-малко то 12,5 волта). Желателно е да се махнат генераторът и стартерът на самоходната техника.
Пълната версия е достъпна само за абонати на електронното издание на вестник „Гласът на земеделеца“. Абонирайте се тук!