На вниманието на МЗХ: Как неорганични торове могат да станат органични, ако БАБХ реши

Защо една извадка е качена на сайта на БАБХ, а е свален пълният регистър на разрешените за пазара торове – това пита Ангел Кинанов, представител на ПАНАМИН-Австрия, който подозира, че това е направено в услуга на определени търговци за сметка на други по време на министър Явор Гечев

С писмо до министъра на земеделието и Комисията по земеделие в Народното събрание Ангел Кинанов, представител на ПАНАМИН – Австрия

и НИКА ИНКОРПОРЕЙТИД ООД е сигнализирал за съмнителни обстоятелства от страна на БАБХ, при които се прави опит за даване на предимство на торовите продукти на едни фирми за сметка на други.

За какво по-точно става дума?

На 14 март 2023 г. е обнародвана Наредба № 3 от 10 март 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания. Съгласно чл.40 от тази наредба, земеделските производители имат право на подпомагане, ако в своите стопанства прилагат външни органични подобрители на почвата съгласно план за управление на хранителните вещества, изготвен от лице, притежаващо квалификация.

Тъй като никъде в текста на наредбата няма ясни критерии, на база на които да бъде определено кои продукти са подходящи за използване в стопанствата и кои – не, впоследствие на 23 май Министерство на земеделието е публикувало за обществено обсъждане промени в Наредба 3.

Една от тези промени е създаването на нова ал.6, към чл.46, която дава възможност на БАБХ /Българска агенция по безопасност на храните/ да изготви извадка с подходящите за използване органични подобрители на почвата, органични торове, микробиални торове и растителни биостимуланти. Тази извадка трябва да послужи на Държавен фонд „Земеделие“-Разплащателна агенция за  целите на подпомагането по чл.40 от Наредба 3.

Промяната, ако бъде одобрена, ще влезе в сила след публикуването й в Държавен вестник в някой от следващите броеве.

Но във връзка с нея Ангел Кинанов изнася немалко будещи подозрение факти:

БАБХ без правно основание е изготвила въпросната актуална извадка на разрешените за пускане на пазара и употреба органични подобрители на почвата, органични торове, микробиални торове и растителни биостимуланти.

Освен това

в настоящата  извадка не фигурират всички налични и подходящи за използване продукти

Не е ясно на база на какви критерии е изработена тя и от кого са избрани посочените в нея продукти. И освен това, защо след като е  качена на сайта на БАБХ на 29.05.2023 г. в същия момент от там е изчезнал пълният регистър на разрешените за пускане на пазара торове – той или е свален, или е станал недостъпен.

Което означава, че ако има пропуск на даден продукт или грешка, или евентуален умисъл, това няма как да бъде видяно, но ще даде предимство на едни търговци за сметка на други, което е незаконно и недопустимо.

Кинанов казва, че заради липсващия вече регистър на сайта на БАБХ, той и негови колеги са направили справка в литературата, в която са публикувани регистрираните торове, подобрители на почвата и хранителни субстрати за 2021, 2022 и 2023 г. и са установили, че

сега в извадката са вкарани продукти, които през 2021 и 2022  не са били органични, а са били позиционирани в разделите за неорганични или течни торове

Как за 2023 г. те вече са влезли в раздела за органични торове? Няма ли това да вкара фермерите в заблуда, че ползват органичен тор или подобрител и може ли да им навлече санкции при евентуални проверки.

Други органични продукти пък, които са с ниско съдържание на неорганична материя, сега са регистрирани като органо-минерални, и не са включени в справочник 2023 г , което означава, че съгласно изискванията на Екосхемата изведнъж стават  недопустими за подпомагане.

Засегнатите още твърдят, че е налице и категорично разминаване с дефинирането на понятието „течен органичен тор“ в Регламент (ЕС) 2019/1009 от 5 юни 2019 г и Наредба 21 от 23.11.2016 г. за условията и реда за регистрациата, етикетирането и контрола на торове, подобрители, биологично активни вещества и субстрати.

Тоест, с така предвиденото изменение на Наредба 3 и вменяването на право на БАБХ да изготви някаква актуална извадка са създадени съществени пропуски в нормативната уредба. Не се посочва, че въпросната извадка по своята същност е общ административен акт и за него следва да има посочен ред за изготвяне, обсъждане, съгласуване и обжалване.

Всичко това е предпоставка за ненаказуем административен произвол, казва Кинанов пред „Гласът на земеделеца“. Той настоява за спешна проверка относно легитимността, пълнотата и актуалността на изнесената от БАБХ информация на сайта й.

И пледира за проверка дали има разминаване с понятията „органичен тор“, „органо-минерален тор“ и „неорганичен тор“ в европейския регламент и Наредба 21.

Защото всичко това би рефлектирало при проверка от ЕК за прилагане на Екосхема 3 по отношение на допустимите в нея продукти;

Трябва да стане ясно и дали има субективен фактор, който е въздействал за избора на продуктите в извадката, като по този начин е дадено предимство и концентрация на органичните продукти на определени фирми.

БАБХ  може би трябва да обясни и защо пълният регистър на торовете, подобрителите на почвата, биологично активните вещества и хранителните субстрати е изчезнал от сайта на агенцията?

Доколкото разбираме Кинанов визира две фирми, но засега се въздържа да ги цитира.

Министър Вътев каза по време на Комисия по земеделие,че ще се отнесат изключително сериозно към темата. Ще се създаде работна група за целта, което препоръча и шефът на Комисията по земеделие в НС.

Диана Ванчева

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини