Получената реколта е подходяща както за прясна консумация, така и за консервиране
Дребноплодните краставици се отглеждат чрез директна сеитба след прибиране на ранни предшественици, като зелен фасул, зелен грах, бакла, лук, чесън, тиквички и др. Развиват се добре върху дълбоки, топли, структурни и плодородни почви. За предпочитане са богатите на органични вещества почви, с неутрална до слабо кисела реакция. Не са подходящи много тежките и лошо аерирани, както и леките песъкливи почви.
След прибиране на предшественика, почвата се изорава на дълбочина 18 – 20 см, последвано от дискуване или брануване. Сроковете на сеитба са от началото до края на юли. При тежките почви семената се засяват на дълбочина 1,5 – 2 см, а при по-леките на 3 – 4 см. Сеитбената норма е около 600 – 800 г семена на декар.
Грижи през вегетацията
Редовното окопаване е една от основните грижи за краставиците през вегетацията. След образуване на 1-2 същински листа се прави първото окопаване на дълбочина 8 – 10 см. Едновременно с тази обработка се извършва и подхранването с азот с 8 – 10 кг/дка. През вегетацията се извършват около 3 – 4 окопавания.
Влажността на почвата трябва да се поддържа над 70 – 80 % от ППВ. Броят на поливките е 8 – 10 с поливна норма от 30 – 40 м3 вода на декар. Добри резултати се получават при поливане чрез дъждуване през хладните часове на денонощието.
Резитбата регулира растежа и плододаването
За регулиране растежа и плододаването на краставиците, те могат да се отглеждат чрез прикрепване на растенията към подпорна конструкция и извършване на резитба. В основата на стъблото се премахват първите няколко листа и разклонения. Следващите няколко разклонения се прекършват на 1-ви – 2-ри лист, а плодовете, образувани по тях, се запазват. Другите разклонения се прекършват над 4-ти – 6-и лист. Върхът се прекършва едва когато достигне до около 10 – 15 см над най-горния тел на конструкцията. След като се образуват разклоненията от втори порядък, те също се прекършват на 2-ри – 3-ти лист. Важно е през вегетацията да се полагат грижи за опазване на посевите от брашнеста мана, листни въшки и акари.
От един декар могат се получават от 3 до 4 тона стандартни краставички.