Цветното зеле се развива добре при по-влажен и хладен климат
Цветното зеле (карфиол) е растение на влажния и хладен климат.
Това е причината производителите да предпочитат късното производство културата, защото образуването на главите става през есента, когато температурата е по-ниска.
Добри предшественици на карфиола са салатите, лукът, фасулът, спанакът и други. Не трябва да се допуска отглеждането му след производството на друг вид зелеви култури. Сеитбата се извършва юни – юли със сеитбена норма 50-60 г семена на декар или 4-5 г на кв. метър. Разсадът не се пикира и е готов за засаждане след около месец, около средата на август.
След като се прибере продукцията от предшественика, избраната за отглеждане площ се изорава. В нея се правят бразди, в чиито основи се извършва засаждането на разсада. Схемата на засаждане е 60х50 см или 80х40 см.
В зависимост от заплевеляването се извършват няколко окопавания, с първото от които се прави и загърляне. Важна грижа през вегетацията е редовното поливане, тъй като горещините презлетните месеци влияят изключително неблагоприятно върху качеството и количеството на продукцията. В зависимост от запасеността на почвата с хранителни елементи при основната обработка на почвата се тори с по 20-40 кг суперфосфат и калиев сулфат и 50-70 кг амониев нитрат на декар. Азотният тор се внасяна два пъти по време на вегетацията – при първото окопаване и 20-25 дни след това. За подхранване през вегетацията с много добър ефект може да се използва и разтворен във вода оборски тор – т. нар. шербетуване. За намаляване на загубите на азот и за повишаване ефективността на торовете, след всяко подхранване се прави окопаване с последващо загърляне. Редовно се следи за появата на болести и неприятели и при необходимост се правят пръскания. След началото на образуване на главите, за да се запазят от повреди и да се съхрани белият им цвят, те се закриват с листата, които се събират над тях и се завръзват с канап или друг подходящ материал. Продукцията обикновено се прибира на етапи, тъй като узряването на главите не става едновременно при всички растения.