Пчеларите ще получат помощ de minimis тази година

Пчеларите ще бъдат подпомогнати по de minimis тази година, заедно с останалите животновъди и сектор „Растениевъдство“, като средствата от националния бюджет ще бъдат насочени приоритетно към най-малките земеделски производители. Това съобщи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред протестиращи производители на пчелен мед на среща в МЗХ.

Министър Вътев припомни, че подпомагането от 47,5 млн. лв. бе заложено в меморандума, подписан между земеделски производители и правителството на 20 септември. На срещата пчеларите бяха информирани, че помощта ще бъде разпределена по равно между секторите   „Растениевъдство“ и „Животновъдство“, в това число и пчеларството, и предстои да бъде разработена методика за разпределението на средствата.

Производителите на пчелен мед споделиха затрудненията, които срещат в момента, заради ниските изкупни цени и големите количества непродадена продукция.

Заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев запозна фермерите със законодателните приоритети на МЗХ и обсъди с тях въпроси, свързани с анализа на риска по хранителната верига.

Фермерите бяха запознати и с данни на отдел „Агростатистика“ при МЗХ, според които за последните пет години, до 2022 година, в страната  се произвеждат между 10 и 12 хил. т пчелен мед, а износът варира между 10 и 12 хил. т. Вносът от държави-членки и от трети страни и е между 1642 до 5027 т, като миналата година най-много мед е внесен от Полша, Гърция и Украйна и Турция.

На срещата бе обсъдена и темата за лабораторните анализи на пчелния мед.

В заключение министър Вътев заяви, че ръководството на МЗХ е открито за диалог с производителите и очаква от тях конкретни предложения, които да подпомогнат пазарната реализация на българския пчелен мед.

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини