Добивите в Ямболско добивите вече са ясни – mшеница 400-450 кг/дка, ечемикът 450-500 кг/дка. Това е с около 20% по-надолу в сравнение с миналата година. Причината е, че класовете на растенията не са озърнени добре, разказаха за земеделеца.бг Стоян Александров, председател на Съюза на зърнопроизводителите – област Ямбол и Андон Чемширов, член на УС на Съюза на зърнопроизводителите- Ямбол.
Стопаните си обясняват причината със студовете по време на цъфтеж на пшеницата. Проблемът е засегнал особено твърдата пшеница. Това, което притеснява производителите най-много, са климатичните аномалии.
“ Поради топлото време през януари и февруари при пшеницата почти нямаше спиране на вегетацията. Никога пшеницата не е изкласявала в края на април. Не знаем как да реагираме на тези климатични промени. Нито с ранна сеитба става, защото до края на ноември почти няма дъждове. Тихите и кротки есенни дъждове и снежната покривка през зимата вече са само далечен спомен от миналото, споделят стопаните. И добавят:
От една седмица метеостанцията показва нулево влагозапасяване на дълбочина от 20 см. Това е пагубно за пролетниците. Слънчогледите тръгнаха много добре с дъждовете, но дотам. За есенниците ще е това, което е. Дано поне да има качество на зърното“
Производителите се надяват поне на цени, които да покрият разходите.
„Надяваме се на цени 40-45 ст. за пшеницата. Под 40 ст. при тези добиви няма как да излезе сметката. Ако не стигнем 200 лв приход от дка, сме на загуба. Тол таксите отново са вдигнати. По 50 лв на тон излиза превоза на зърното от София до Бургас. И това се плаща от производителя“, казват стопаните.