Вносът срина българското производство на мед. Секторът е далеч от успешните си години. В момента цената на едро стои една и съща – около 3,50 лева до максимум 4 лева за килограм. Това е катастрофа, коментира Манол Тодоров – създател на местното „Сдружение на производители на манов мед“ и един от основните инициатори за регистрирането на защитеното наименование за произход Странджански манов мед през 2019 година.
По думите му въпреки очакваните добри добиви, производители прогнозират проблеми с реализирането на продукцията си. Тодоров отчете, че вносът на мед от трети страни у нас през последните няколко години изправя местните производители пред сериозни предизвикателства.
В момента около пет ферми произвеждат Странджански манов мед със сертифицирано наименование. Ние нямаме производство. Има търговци, които искат да го купуват и да го продават зад граница. Това обаче няма как да се случи, тъй като марката Странджански манов мед може да бъде произведена и пакетирана само в определения за това географски район, добави още Манол Тодоров и разкри, че местните пчелари се надяват съвсем скоро да успеят да регистрират второ защитено наименование за произход – това за Странджанския прашец. Производителите на манов мед в Странджа планина очакват добри добиви през тази година.
Цената на меда пада, алармират и пчелари от добруджанския край. Десетки тонове готова продукция залежават. Няма пазар, а климатичните условия в страната са причина за спад на продуктивността на пчелите. Проблем, за който пчеларите сигнализират, е изключително ниската изкупна цена на меда, въпреки че крайните потребители купуват килограм от пчелния еликсир за 12-15 лева.
С близо 50% е паднала цената на меда у нас през настоящата година, съпоставимо с 2015 г., каза Ростислав Рашев – председател на пчеларско дружество „Липа” Стара Загора и член на Консултативния съвет към МЗХГ. По думите му ситуацията повдига сериозни въпроси за бъдещето на пчеларството у нас.
Произведеният пчелен мед през миналата година е 11 189 тона, което е спад с 6,3%. Броят на стопанствата с пчелни семейства е 9433, като спрямо 2016 г. броят им е с близо 6 хил. по-малко. За година са загинали над 40 хил. пчелни семейства.