Държавният университет в Южна Дакота (SDSU) получи безвъзмездна помощ от 270 244 долара от Националния институт по храните на Министерството на земеделието на САЩ, за да модифицира генетичния код на пшеничните растения, използвайки обещаващ ензим, за да ги направи по-толерантни към топлинен стрес.
Изследователите са загрижени за повишаването на температурите, дължащо се на изменението на климата във важните райони за производство на пшеница в света, което оказва влияние върху основната култура, тъй като топлинният стрес може значително да намали добивите.
Пшеницата е втората най-произвеждана зърнена култура в света и основна съставка за хляб, макаронени изделия, пица, бира, зърнени закуски и много други храни. Международният съвет по зърното прогнозира, че светът ще консумира 799,7 милиона тона пшеница през пазарната 2024-25 година.
„Нашата цел е да подобрим топлинната толерантност на пшеницата чрез прецизна технология за редактиране на генома“, казва д-р Уанлонг Ли, основен изследовател по проекта и професор в катедрата по биология и микробиология в SDSU.
Ли каза, че Rubisco activase, окуражаващ, наскоро открит ензим, може да подобри топлинната толерантност и фотосинтезата при сортовете пшеница. Екипът ще редактира прецизно целевия ген, използвайки технологията CRISPR, за да създаде нови пшенични растения, които могат да бъдат тествани в различни температурни и климатични условия.
Очакваният двугодишен проект е озаглавен „Прецизно редактиране на TARCA2 за повишена толерантност към топлина в пшеницата“.
„Тази награда ще позволи на д-р Ли и неговия екип да изследват генните промени, които ще увеличат термостабилността на Rubisco activase, ензим, свързан с топлинната толерантност в пшеницата и други растителни видове“, казва Джеръми Чеймбърс, ръководител на катедрата по биология и микробиология. „Неговият екип ще използва усъвършенствано редактиране на гени, за да поддържа здравето на пшеницата чрез регулиране на оптималната температура в очакване на по-топли сезони.“