На 9 юни изтича 60-годишната следвоенна спогодба, по която осигуряваме по 186 млн. куб. м годишно води от река Арда, предупреди Асен Личев, бивш министър на околната среда още през месец април тази година пред Bloomberg TV.
Ако не защити националните си интереси, България ще бъде принудена да сключи неизгоден договор с Гърция за водна компенсация.
Той обясни, че по следвоенната спогодба между България и Гърция за водна компенсация сме погасили нашите задължения, но „гърците правят всичко възможно да ни „впримчат“ с нова спогодба, като ни задължат още години наред да им доставяме вода“.
„Ако имахме готови планове за управление на Арда и Марица, те би трябвало съгласно Директивата за водите, която е действащият стратегически документ за ЕС, да са съгласувани с Гърция и това е предостатъчно, за да има добросъседски отношения в областта на водите. Не са необходими никакви договори“, коментира Личев.
Бившият министър на околната среда се притеснява, че политиците ще сключат договор, който ще навреди на интересите на България, особено с оглед по-силните международни позиции на Гърция.
България разчита само на 25% от наличните си пресноводни ресурси
Асен Личев съобщи и за друг проблем – България е единствената страна в ЕС, която няма утвърдени планове за управление на речните басейни за периода 2022-2027 г. Плановете включват мерките за управление на водите като стратегически ресурс на страната и се приемат от Министерския съвет. Планът за настоящия период бе публикуван за общественото обсъждане едва в края на март тази година.
„Ситуацията с Плана за управление на риска от наводнения е подобна – аварийните планове не са готови, общините нямат официални данни за заливаемите зони и не могат да се подготвят“, посочи Личев. И обясни, че тези планове се актуализират на всеки шест години, за да вземат предвид промените в природните условия.