Окрупняване на еврофондовете, включително и земеделските, предвижда Брюксел – идеята ще се обсъжда през 2025 г.
Новата Европейска комисия постепенно издава какви реформи ще предложи за обсъждане по отношение на разпределението на европейските средства в следващия период.
Част от информацията от работен документ беше публикувана от европейски медии, които посочват част от идеите на Комисията за следващата многогодишна финансова рамка на ЕС – 2027-2034 г.
Документът е определен от наблюдатели като носител на генерална промяна в европейското финансиране през общия бюджет, а освен това се смята, че нова система на разпределяне и проследяване на средствата ще донесе и до опростяване.
Стратегически диалог: Трансформиране на ОСП – финансиране и търговски споразумения
Генералната промяна се състои в това, че парите за държавите по различните програми ще бъдат обединени в един портфейл и ще бъдат отпускани срещу общи ангажименти и реформи, изпълнени по отделните сектори.
Според представител на Копа-Коджека, работният документ е твърде дълбока и рязка реформа и е добре да не засегне земеделието по начин съкращаващ средствата му. А опасения за това има, защото ще има и различни приоритети за финансиране, като по-голям фокус ще се постави върху отбрана и конкурентоспособност.
От доста критерии се предвижда да зависи оценката, която ще се прави на държавите дали покриват тези общи критерии, за да получат плащания по сектори. Но сред тях е предвидено задължително да има реформи и изпълнение на конкретни европейски политики.
Предложението на Европейската комисия за създаването на план за всяка държава членка
обхваща присъединяването и на фондовете за селско стопанство, рибарство, регионално развитие и кохезия
защото се смята, че така ще има по-добър контрол върху изпълнение на общия бюджет и ще намалеят възможностите за измами или неефективно изразходване на средствата.
Предвижда се реформата в начина на отпускане на средствата да зависи и от върховенството на закона.
Новата формула за пари срещу поети ангажименти поставя доста въпросителни пред държавите, защото ако някои от обещаните реформи и мерки не са изпълнени, това ще може да засегне и средствата за други еврофондове. Ако те са в един пакет за държавата, рискът за неполучаване на някои пари доста расте. Според наблюдатели на преговорния документ и процес това може да доведе до голяма промяна и при земеделските плащания и да ги засегне.
Към мотивите на предложението на Комисията обаче се добавя, че тъй като себестойността на европейското производство е висока, това намалява конкурентоспособността му на световните пазари, затова реформата е нужна.
Гърция е готова с визията си за своя Стратегически план след 2027 г.: Субсидиите няма да са на площ
Според източник от Брюксел
това означава, че и директните плащания ще претърпят сериозни промени
и ще зависят от изпълнени ангажименти от рода на покриване на показатели за земеделско развитие, както и развитие на биологично земеделие или други критерии.
Всички тези работни предложения тепърва ще бъдат обсъждани по-подробно, се казва в работния идеен документ, предложен на Фон дер Лайен от стратегическия диалог и работни групи. Ще се очакват, разбира се, и становищата на страните членки.
Относно въпросното окрупняване на управлението на европейските фондове ще се работи през първата половина на 2025 г. преди да се представи предложението за следващия многогодишен бюджет.