Трябват ни повече такива сериозни разговори като на Зърнена академия 2024

Твърдят го фермери, търговци и преработватели

 Тези дни се проведе Осмото издание на Зърнена Академия в Златни пясъци, Варна. Събитието привлече значителен интерес от търговци, фуражопроизводители, преработватели и крайни потребители на зърно.

Това е много полезен разговор за българския зърнен сектор и не случайно е наречен „големият“ от инциаторите и организаторите на събитието, убедихме се.

Не случайно спонсорите му бяха поздравени от цялата различна общност от фермери и търговци, сред която се оформи едно категорично мнение, че в  България нямаме толкова много обсъждания, на които честно и открито да се чуят новите посоки на развитие на българската зърнена индустрия от различните звена, свързаните с нея производство и въдства.

Ценното на Зърнена академия 2024 бе, че  на нея се чуха много гледни точки и широката публика заяви, че е намерила повече допирателни помежду си, срещайки различните участници във веригата на зърнения бранш и чувайки откровени анализи и данни.

Темата на дискусиите на Зърнена академия 2024 отново подсказа каква е актуалността – а именно, че участниците имат тази нужда да чуят различните мнения по веригата без условности. А условностите вече са много, като се започне от  последните геополитически конфликти и глобалната икономическа нестабилност и се стигне до това какви се оформят да бъдат пазарите – регионални и общи, които пак са на ръба между нарастващите страхове от рецесия и очаквания за нов суперцикъл.

Рядко се говори върху такава богата тема широко и честно, затова сме дошли да се ориентираме, казаха фермери, които между другото са и търговци. Защото смятат, че тук на това събитие могат да се обхванат всички аспекти, с които се сблъскват участниците в зърнения сектор в България, Румъния, Сърбия, Турция, Гърция, както и тези извън Балканите и Черноморския регион.

При старта на Зърнена Академия 2024 стана ясно, че докато Казахстан отбелязва рекордни добиви, Черноморският регион се бори с най-слабата реколта на слънчоглед от десетилетие.

 Фермерите бяха представени от Виктор Ромбаут, земеделски производител.

За променящите се условия говори Венцеслав Славов, предприемач и собственик изпълнителен директор на Аякс Груп, България за веригата на стойността в свиневъдството – от изкупуването на зърнени култури до преработката им във висококачествен фураж и ефективното изхранване на животни.

Калин Йонов, главен изпълнителен директор на Лулис Мел България и координатор по покупките на пшеница в групата на Loulis Food Ingredients Group  обясни каква ще е формулата за успеха на мелничарите. Преработвателите на маслодайни култури имаха какво да научат от Светломир Тодоров, предприемач и основател на Кехлибар, Агрия груп холдинг,  по темата за предизвикателствата пред маслопреработката и ще има ли печеливша стратегия за действие тази година.

Магда Боянова, пълномощник за България на Кофко Интернешънъл, България представи визията на свързващото звено между търговците и има ли нови тенденции на пазара на зърно. И още много теми бяха обяснение на тазгодишната академия. Така че събитието определено си заслужава да бъде посещавано редовно.

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини