Твърдят го фермери, търговци и преработватели
Тези дни се проведе Осмото издание на Зърнена Академия в Златни пясъци, Варна. Събитието привлече значителен интерес от търговци, фуражопроизводители, преработватели и крайни потребители на зърно.
Това е много полезен разговор за българския зърнен сектор и не случайно е наречен „големият“ от инциаторите и организаторите на събитието, убедихме се.
Не случайно спонсорите му бяха поздравени от цялата различна общност от фермери и търговци, сред която се оформи едно категорично мнение, че в България нямаме толкова много обсъждания, на които честно и открито да се чуят новите посоки на развитие на българската зърнена индустрия от различните звена, свързаните с нея производство и въдства.
Ценното на Зърнена академия 2024 бе, че на нея се чуха много гледни точки и широката публика заяви, че е намерила повече допирателни помежду си, срещайки различните участници във веригата на зърнения бранш и чувайки откровени анализи и данни.
Темата на дискусиите на Зърнена академия 2024 отново подсказа каква е актуалността – а именно, че участниците имат тази нужда да чуят различните мнения по веригата без условности. А условностите вече са много, като се започне от последните геополитически конфликти и глобалната икономическа нестабилност и се стигне до това какви се оформят да бъдат пазарите – регионални и общи, които пак са на ръба между нарастващите страхове от рецесия и очаквания за нов суперцикъл.
Рядко се говори върху такава богата тема широко и честно, затова сме дошли да се ориентираме, казаха фермери, които между другото са и търговци. Защото смятат, че тук на това събитие могат да се обхванат всички аспекти, с които се сблъскват участниците в зърнения сектор в България, Румъния, Сърбия, Турция, Гърция, както и тези извън Балканите и Черноморския регион.
При старта на Зърнена Академия 2024 стана ясно, че докато Казахстан отбелязва рекордни добиви, Черноморският регион се бори с най-слабата реколта на слънчоглед от десетилетие.
Фермерите бяха представени от Виктор Ромбаут, земеделски производител.
За променящите се условия говори Венцеслав Славов, предприемач и собственик изпълнителен директор на Аякс Груп, България за веригата на стойността в свиневъдството – от изкупуването на зърнени култури до преработката им във висококачествен фураж и ефективното изхранване на животни.
Калин Йонов, главен изпълнителен директор на Лулис Мел България и координатор по покупките на пшеница в групата на Loulis Food Ingredients Group обясни каква ще е формулата за успеха на мелничарите. Преработвателите на маслодайни култури имаха какво да научат от Светломир Тодоров, предприемач и основател на Кехлибар, Агрия груп холдинг, по темата за предизвикателствата пред маслопреработката и ще има ли печеливша стратегия за действие тази година.
Магда Боянова, пълномощник за България на Кофко Интернешънъл, България представи визията на свързващото звено между търговците и има ли нови тенденции на пазара на зърно. И още много теми бяха обяснение на тазгодишната академия. Така че събитието определено си заслужава да бъде посещавано редовно.