Дъждове или сняг през декември са надеждата на фермерите за нормални житни посеви
Сеитбата на есенно-зимните почти приключва, но добрите условия за нея, които се появиха, започват да бъдат помрачавани от прогнозите, които дават метеоролозите, че месец ноември няма да ни зарадва с валежи.
Какво става със засетите семена от пшеница, когато почвата е много суха и какви шансове ще имат посевите?
Когато почвата е много суха, семената на пшеницата са поставени на изпитание и могат да изпитат няколко проблема.
Първо, те може да не покълнат правилно поради липсата на влага.
Второ, дори да поникнат, младите растения ще са много затруднени да се преборят, за да растат и да развият силни корени в сухата почва.
Това може да ги направи по-податливи на вредители и болести
Освен това естествено е да се очаква, че растенията може да имат забавен растеж.
В подобни тежки ситуации сушата може дори да причини загиването на част от младите поници.
Според агрономската наука, за да помогнат за преодоляване на тези предизвикателства за другата година, фермерите могат отсега да започнат да мислят за използване на различни стратегии – сред тях са правилна ротация на културите, използване на доказано устойчиви на суша сортове пшеница и прилагане на ефективни техники за напояване, когато това е възможно, разбира се.
Ако има влага през месец декември, това ще може ли да помогне на посевите?
Да, наличието на влага през декември наистина може да помогне на семената на пшеницата да покълнат и да започнат да растат и да се развиват по-добре. Влажността през този период позволява на семената да абсорбират вода и хранителни вещества, които са им необходими за покълване и ранно развитие.
Въпреки това е важно да се отбележи, че количеството необходима влага варира в зависимост от специфичните условия и използваните сортове пшеница.
В допълнение към подпомагането на покълването на семената, влагата през декември, ако я има, също може да допринесе за развитието на кореновата система на младите растения, което да им позволи да станат по-устойчиви на суша и други стресови фактори на околната среда.
Освен това, подходящата влажност през този период може да намали риска от увреждане на замръзване на младите растения, тъй като ниските температури е по-малко вероятно да навредят на здрави и добре начално укрепнали растения.
Въпреки това е важно да се наблюдава внимателно нивото на влагата през този период, тъй като прекомерната влага може също да бъде вредна за растежа на растенията. Високите нива на влажност могат да доведат до гъбни заболявания и други проблеми с отглеждането.