Недоволството кипи в Обединеното кралство, където хиляди фермери се събраха на масов митинг в Лондон, за да изразят гнева си срещу новия данък върху наследството. Основният повод за протеста е предстоящото облагане на селскостопански активи над 1 милион паунда с 20% данък, което ще засегне над 70 000 ферми в страната.
С приетия бюджет, който ще влезе в сила през април 2026 г., наследниците на ферми със стойност над 1 милион паунда ще бъдат облагани с 20% данък върху наследството – половината от обичайната ставка. Досега тези активи бяха освободени от данъчно облагане. Според Националния фермерски съюз (NFU) новата политика ще има „катастрофални“ последици за семейните ферми, които ще изпитат огромен натиск върху бизнеса си и начина си на живот.
Въпреки уверенията на Министерството на финансите, че 73% от исковете за облекчение на селскостопанската собственост няма да бъдат засегнати, данните на Министерството на околната среда, храните и селските райони (Defra) показват, че само 34% от фермите са с активи под 1 милион паунда.
На 19 ноември протестът започна в 11 часа сутринта, когато хиляди фермери се събраха в центъра на Лондон с лозунга: „Спасете семейните ферми. Ако няма фермери, няма храна, няма бъдеще.“ Паралелно с митинга NFU организира мащабна среща с депутати в конферентния център Church House в Уестминстър. На събитието присъстваха 1800 фермери, които апелираха към политиците да „погледнат фермерите в очите“ и да оправдаят подкрепата си за тези промени.
Президентът на NFU Том Брадшоу заяви, че „тази шокираща политика е изградена върху лоши данни и е въведена без никакви консултации“. Той определи бюджета като „най-лошият за земеделието в моя живот“.
В изявление от офиса на Кийр Стармър правителството посочи, че реформите целят „осигуряване на справедлив дял от по-богатите имоти“, за да се инвестират средства в здравеопазване и образование. Въпреки това фермерите остават несъгласни, тъй като се опасяват, че новите правила ще доведат до закриване на семейни ферми, увеличаване на производствените разходи и поскъпване на хранителните стоки за потребителите.
Протестът не е само заради данъчните промени. Фермерите посочват, че са изправени пред множество предизвикателства, включително:
Намалени маржове на печалба;
Рекордна инфлация;
Екстремни метеорологични условия;
Растящи производствени разходи.
Фермерските организации предупреждават, че тези фактори тласкат индустрията към „точка на пречупване“, като много производители вече не могат да поемат допълнителни разходи.
Протестиращите фермери призоваха британската общественост да подкрепи борбата им, като донесоха местни продукти за дарения на хранителни банки. С това те подчертаха значението на семейните ферми не само за производството на храна, но и за устойчивостта на местните общности.