Инж. Пламен Иванов: Продължаваме с изграждане на ефективно и модерно напояване

Ремонти на съществуващата мрежа, с цел намаляване на загубите на вода, предвиждат от Напоителни системи – клон Средна Тунджа. Водена е комуникация и със земеделски стопани, които са проявили интерес за напояване, за възстановяване на неработещи канали. Това съобщи управителят на дружеството инж. Пламен Иванов.

Извън напоителния сезон са планирани и текущи ремонти. В момента тече проектиране на два участъка, които ще бъдат изцяло рехабилитирани по Програмата за развитие на селските райони. Тази година са завършени ремонтите на два участъка на каналите доставящи вода за земеделските площи в региона. Третият участък е пред завършване, а за следващата година са планирани още три участъка.

„И в този сезон успяхме да се справим с всички предизвикателства, подавайки вода до всички наши клиенти, които бяха заявили напояване. По-добрата регулация и рехабилитацията на мрежата в началото на последния поливен сезон, успяхме да спестим вода. Тази година завършихме сезона със 102 млн. куб. м. вода в язовир „Жребчево“. Това е с 22 млн кубика повече спрямо 2020 г., когато имаше поредица от сушави години. Няма никаква опасност за следващия поливен сезон. Земеделските стопани, които са клиенти на Напоителни системи – клон Средна Тунджа могат да бъдат спокойни, че ще бъде доставена вода до всеки, който заяви желание“, каза управителят на дружеството.

По думите му, предстоят влажни месеци, които ще осигурят и допълнителни количества вода във водоема до началото на новия поливен сезон. Според инж. Иванов, заради промяната на климата и нуждата от ремонти на хидромелиоративната система, в цялата страна е планирана рехабилитация на около 80% от системата и изграждане на ефективно и модерно напояване. Това е причина и за подписването на меморандум за сътрудничество между Министерство на земеделието и храните, Университета по архитектура, строителство и геодезия /УАСГ/ и Напоителни системи.

„Основна тема в меморандума е осигуряването на по-добри възможности за кариерно развитие и реализация на студенти от Хидротехническия факултет на УАСГ, включително чрез организиране на посещения на място в сгради и съоръжения на „Напоителни системи“, организация на учебни и преддипломни стажове и практики. Документът предвижда още подпомагането на качеството на обучението на студенти и докторанти, и партньорство при осъществяването на проучвания и научни изследвания в областта на хидротехниката, хидромелиорациите и управлението на води. Този меморандум дава възможност на завършилите Университета да приложат на практика знанията си в стратегически обекти“, обясни Пламен Иванов.

По думите му и в годините назад студенти от този университет са стажували в Напоителни системи – клон Средна Тунджа. „Към момента на местно ниво имаме млади специалисти, както и колеги със стаж и опит. Има приемственост в екипите. Доказателство за това са успешните проекти, с които кандидатстваме, както и вече реализираните“, каза още инж. Иванов.

Яна Дамянова

 

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини