Високите цени на природния газ оскъпяват значително производството на торове в Европейския съюз. Производителите отново намаляват производството. Ситуацията е почти същата като през 2022 г. Но този път е невъзможно да се постигне увеличение на цените на торовете. Фермерите не купуват. Резултат: производството се разпада.
Тази оценка на ситуацията с торовете на пазара на ЕС даде известният германски селскостопански анализатор д-р Олаф Зинке в статия, публикувана на портала Agrarheute.com: Цените на природния газ в Европа са се увеличили повече от два пъти от пролетта. Това представлява огромно предизвикателство за европейското производство на азот. Спот цените на природния газ в центъра на TTF наскоро достигнаха 12-месечен връх от 49 евро/MWh, което доведе до отрицателни маржове както за селскостопанската урея, така и за производството на други азотни торове.
Природният газ се използва като суровина за производството на амоняк и суровина за минерални азотни торове. Като най-големият индустриален сектор, консумиращ природен газ, конкурентоспособността на производството на азотни торове в ЕС се определя основно от цените на газа.
Тъй като природният газ обикновено представлява 60 до 80% от производствените разходи, цените на газа са от решаващо значение както за цените на европейските торове, така и за доставките на азотни торове и ситуацията с доставките на европейския пазар на торове.
Още през октомври най-големият европейски производител на LAT Nitrogen напусна германския пазар поради нарастващите цени на газа, според анализаторската компания ArgusMedia. LAT Nitrogen произвежда продукти на базата на азот за пазарите на торове и индустриални химикали. Фирмата продава на немския пазар варово-амониев нитрат (KAS), азотен тор, съдържащ 27% N и 10% Ca (CAN), ASN и NPK 15-15-15.
„Ние ще следим отблизо развитието на цените на газа, преди да обмислим връщане на пазара“, каза пред Argus Харалд Линднер, анализатор пазарни проучвания и анализатор за планиране на търсенето в LAT Nitrogen. UAN е най-важният азотен тор в Германия.
Вътрешните спот цени останаха около 280 евро/т cif и не успяха да се повишат въпреки по-високите каталожни цени преди сезона поради изключително слабото селскостопанско търсене. Yara повиши офертната си цена на UAN на 16 октомври до 305 евро/т насипни CIF вътрешни доставки за Германия и Бенелюкс спрямо предишната цена от 295 евро/т насипни cif вътрешни.
Покупният интерес от страна на фермерите е невероятно нисък тази година, според анализаторите на Argus.
Покритието на пазара за азотни торове в Германия през 2024-2025 г. се оценява на 40-45 процента, в сравнение със средно 60-65 процента към средата на ноември.
Ниските цени на зърното, намаляващите доходи на фермерите и складовете, пълни с непродадена селскостопанска продукция, причиняват слабо търсене на торове от страна на фермерите.
Някои търговци на едро очакват продажбите на торове в ЕС да останат слаби до началото на 2025 г., създавайки значителни логистични предизвикателства за дистрибуторите да доставят продукти преди началото на пролетните резервации.
На конференция на френските производители на торове в началото на ноември производителите на торове не скриха опасенията си относно предстоящата кампания. След разочароващите резултати от последната реколта, на фермерите свършват парите за инвестиране. Търговците на дребно не са склонни да се споразумеят за обеми с доставчиците, така че фабриките работят бавно.
„Високата нестабилност на цените означава, че никой във веригата на стойността не иска да поема рискове“, каза Павел Ханус, търговски директор на чешката селскостопанска група Agrofert, пред френския земеделски портал terre-net.fr.
Ако складовете са пълни и поръчките не постъпват, фабриките рискуват временно затваряне, както през 2022 г., когато цената на газа принуди европейските промишлени обекти да забавят работата си.
„През 2022 г. в Европа се наблюдава 70-процентен спад в капацитета за производство на азотни торове“, припомня Моника Маручи, ръководител на Европейската обсерватория за торове. През 2023 г. ситуацията се подобри и тази година работим с приблизително 80% от нормалния производствен капацитет. За да компенсира спада на местното производство, Европа масово внасяше торове.
Ако през 2022 г. поради европейските санкции Русия регистрира спад в износа на азотни торове за ЕС с около 7% спрямо средното за 2014-2021 г., то през 2024 г. тя бързо отново се превърна в основен доставчик на тези продукти за Европа с пазар дял от 28%, както съобщава terre.net.fr.
Докато Китай и Латинска Америка се очаква да увеличат потреблението на торове, ЕС се очаква да констатира спад в използването на минерални торове дори без кризата с цената на газа.
Причината се крие в общото увеличаване на площите с биологично земеделие, вноса на украинско зърно, намаляването на площите и затягането на германското и английското законодателство относно използването на торове.
„До 2028 г. по-голямата част от новите производствени мощности за торове вероятно ще бъдат в Русия, Източна Европа и Централна Азия“, прогнозира Хана Хтиуи, анализатор за торове в Международната асоциация за торове.