Държавен фонд “Земеделие” (ДФЗ) работи в условията на максимална мобилизация. Нашата цел е земеделските стопани да получават своевремнно финансова подкрепа. Това заяви изпълнителният директор на ДФЗ Ива Иванова по време на откриването на годишната среща на Националното сдружение “Обединени земеделски производители”.
До момента ДФЗ е подкрепил аграрния бизнес с 2,8 млрд. лв. Предвиждаме до края на годината да бъдат разплатени още над 1 млрд. лв.
По инвестиционните мерки на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020) от началото на прилагането ѝ до момента са сключени над 15 000 договора със стойност на субсидията над 4,3 млрд. лв., а изплатените суми до момента са над 3,6 млрд. лв., каза още изпълнителният директор на ДФЗ.
Ива Иванова обясни още, че към момента в процес на обработка са постъпилите проектни предложения от последните два целеви приема – по подмярка 4.2 “Инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти” с направление “Околна среда” и подмярка 4.1 “Инвестиции в земеделски стопанства” с направление “Напояване”.
Първото плащане, което предстои до края на месеца е най-чаканото от земеделците плащане за устойчивост на доходите (ОПДУ). Могат да очакват парите си и стопаните за обвързана подкрепа на животните, както и тези по Мерки 10 и 11 до края на годината. ПО ПВУ за по-малко от 4 месеца са обработени около 4000 проекта. В процес на обработка са проектите по 4.1, където са постъпили 232 проекта на стойност 68 млн. лв за напояване. Бюджетът ще е достатъчен за всички кандидатствали. Започваме да изпращаме писмата за нередовност, каза Ива Иванова.
За разлика от 4.1, мярка 4.2 е стартирала в условията на ограничен бюджет. Постъпили са 210 проекта за 92 млн. лв. Ще има предварителна оценка на договорите, тези, които не са съгласни с присъдените им точки, е можело да подадат възражения до днес. Предстои ранкиране.
Ива Иванова подчерта, че ДФЗ има много добър диалог с Обединени земеделски производители и ще бъдат надежден партньор.
Според зам. министър Иван Капитанов, сдружението, ръководено от Венцислав Митков, работи много конструктивно, повдига много теми и стигна до решаването на част от проблемите. МЗХ работи по темата за напояването, която е определена като основен приоритет и смята, че такъв трябва да остане и за в бъдеще. Похвали се, че министерството е постигнало успехи в дигитализацията по отношения на проверките, които пуснали чрез дронове и са дали добър резултат. Темпото, с което работим е засилено, за да удовлетворим земеделските производители, каза още Капитанов.