- През 2025 г. няма да има „украинска помощ“, работим за нова интервенция в помощ на овцевъди и козевъди, заяви по време на Годишната среща на НОКА Симеон Караколев, съпредседател на браншовата организация
- В следващите 15-20 години оцеляването поединично ще е химера, прогнозират от Асоциацията
Нелека и предизвикателна година изпращат фермерите от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. „НОКА е двигател за промени в законодателство, в нормативната уредба, при интервенции и мерки“, заяви Симеон Караколев, съпредседател на браншовата организация по време на откриването на годишната среща на организацията, която по традиция се проведе край Варна. Той посочи украинската помощ, която вече всички са получили и която беше извоювана с помощта на земеделските стопани от НАЗ. Като най-голям успех по думите му е финансовата подкрепа за сектора.
„България е на първо място в подпомагането за овце и кози. Няма друга държава, където овцевъдите и козевъдите да получават по-високо подпомагане. Надявам се, че това ще доведе до допълнителна мотивация сред тези, които още се колебаят и в същото време е признание за техния труд“, категорично посочи Симеон Караколев.
Браншовият ръководител отчете и успешен финал на 4-годишната битка на НОКА за промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. „Беше много трудно да вмъкнем тези промени. Беше много трудно да убедим и колегите от НАЗ като най-голям браншова организация в България, че те трябва да помислят и за животновъдите, защото тези два сектора – зърнопроизводството и животновъдството, са неразривно свързани. Животновъдите нямат земя и трябва да се направи всичко възможно през законодателните промени да се стигне до една симбиоза и българските животновъди да имат достъп до земя, за да произвеждат фураж и да достигнат фуражна независимост“, изтъкна още Караколев.
Успоредно с най-големия размер на подпомагане в Европа за овце и кози, българският фермер получава и едни от най-високите санкции в ЕС и търпи сериозна административна тежест. „Презастраховането на администрацията е рисково за животновъдството. Колкото повече се презастрахова администрацията, толкова повече страдат животновъдите и се отказват. Животновъдът не може да бъде администратор и чиновник. Неговата функция е да произвежда. Всички тези, според мен, грешки в системата, водят до едно нежелание на животновъда да се труди, да произвежда и след кратко време той наистина „хвърля кърпата“, обясни процесите в сектора Симеон Караколев.
Най-вероятно през следващата година няма да има украинска помощ, а това за стопанствата ще е сериозен минус в бюджета. Помощта е от 50-80 лв. за дребно преживно животно и на практика сериозна сума няма да влезе в бюджета на фермите догодина. „Именно затова в момента работим да се създаде нова интервенция по Втори стълб. Ние сме този двигател в животновъдството, който трябва да работи за създаване на условия за едно по-устойчиво бъдеще за животновъдите“, посочи Караколев и категорично заяви, че кооперирането е формулата за успеха в сектора.
„НОКА е организацията, която е кооперирала най-много фермери в България. Във овцевъдството те са над 400, в козевъдството са над 70-80. С близо 500 фермери градим кооперативи. Това е бъдещето. Няма друго бъдеще в следващите 15-20 години освен сдружаването и всички трябва да работим в тази посока. И браншът, и администрацията трябва да работим за коопериране. Оцеляването поединично е химера!„, обобщи Симеон Караколев пред колегите си от цялата страна.
На животновъдния форум присъстваха заместник-министрите на земеделието доц. Деян Стратев и Лозана Василева, които дадоха официален старт на дискусиите и анализите в сектора на дребните преживни животни.
Министерството на земеделието ще осигури необходимата подкрепа за всеки животновъд. „Никой не може да бъде оставен да се справя сам с проблемите си. Мерките към настоящия момент са насочени към управление на риска и кризите, към компенсиране на щети, причинени от неблагоприятни метеорологични условия и болести по животните и растенията, опазване на генетични ресурси в растениевъдството и животновъдството, участия в изложения за стабилизиране на българското производство и за обмен на опит“, обобщи зам.-министър Деян Стратев, който прочете и приветствие от министъра на земеделието Георги Тахов. „Предоставят се и помощи под формата на данъчни облекчения за преотстъпване на корпоративен данък с цел инвестиции в земеделското стопанство. През гази година аграрният бизнес е подкрепен с 2,8 милиарда лева. От тях над 1,2 млн. лв. са изплатени по линия на директни плащане за кампания 2023, още 430 млн. лева са платени по ПРСР, близо 100 млн.лв. са преведени по акциза за газьола, над 940 млн. лева са разплатени по директни държавни помощи. Миналата седмица по сметките на българските фермери постъпиха още 2,8 млн.лв. по украинската помощ“.
„В групи, организации, в сдружаване да бъдете по-силни, по-способни, с по-добри цени. Затова още в средата на месец декември планираме да отворим прием за подкрепа за създаване на групи и организации на производителите“, заяви от своя страна пред фермерите Лозана Василева. Тя допълни, че санкциите действително са много, затова Министерството е стартирало интензивна кампания за обучаване на фермерите за новите изисквания в Стратегическия план. „Да, изискванията са много, но ние сме длъжни да спазваме всички тях. Заедно с асоциациите работим, за да намалим административната тежест, но там, където не можем – работим, за да ви обучим и така да се избегнат тези санкции“, уточни още заместник-министърът.
Наред с това още през януари 2025 г. аграрното ведомство предвижда да отвори мярката за обучение, която беше предложена и от НОКА и по която браншовите организации са допустими бенефициенти.
ДФ „Земеделие“ е изплатил близо 130 млн.лв. на овцевъдите и козевъдите у нас през 2024 г. 46 млн.лв. от тях са по линия на директните плащания, около 20 млн. лв. са преходна помощ за овце и кози майки и още 51 млн.лв. са държавните помощи. Това обяви Ива Иванова, изпълнителен директор на ДФЗ. 54 животновъдни стопанства са получили близо 10 млн.лв. по подмярка 4.1 по ПРСР. По същата подмярка предстоят плащания от близо 48,5 млн. лв. при успешно завършване на заложените инвестиции в 60 овцевъдни и козевъдни ферми.
„Започваме с разплащанията по схемите за обвързана подкрепа в сектор „Животновъдство“. 10-те схеми ще бъдат изплатени поетапно през месец декември 2024 г. Също така до края на месеца ще извършим разплащания и по мярка 10 „Агроекология и климат“, както и по мярка 11 „Биологично земеделие“. До края на годината фермерите ще получат и средствата по Основно подпомагане на доходите за устойчивост“, уточни още Ива Иванова.
Галина Недкова