Работна група умува за Черната златка, овощарите вече искат пари

Нашумелият неприятел Черна златка, който причинява изсъхване при костилкови овощни видове в страната вече става обект на сериозни дискусии в научните и растителнозащитни среди.

Тези дни ще  се събере междуведомствената работна група, която да обсъди проблема на заседание.

От Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ни отговориха, че

започват да разработват Стратегия за цялостен контрол на опасния вредител

В сформираната работна група участват учени от университети и институти към Селскостопанска академия, експерти от БАБХ и Министерството на земеделието и храните, на които предстои скоро да проведат среща.

За стратегията обещанието е да е готова в първите месеци на 2025 г.

За вредителя Черна златка, който иначе е познат у нас, но досега не е проявявал подобен каламитет, специалисти казват, че не за пръв път е причинил на места доста сериозни вреди по костилковите видове, но доскоро от браншовите организации не са били подавани сигнали.

Чак този месец е получено писмо от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“, в което се настоява да бъде създадена Програма за контрол на този вредител.

А вече както става известно от отделни овощари и членове на браншовете, те ще настояват и за изработване на програма за компенсиране на стопаните, които са били принудени да изкоренят градини заради масови нападения. Овощари смятат съвместно да повдигнат въпроса да се изработят мерки, подобни на тези за шарения доматен молец и теления червей.

Засега от БАБХ не могат да кажат дали е възможно да се обсъдят мерки и за обезщетение, защото подобно решение би трябвало да се вземе от МЗХ.

Членове на работната група казват, че работят върху стратегията срещу неприятеля, която да включи подходяща агротехника, както и препоръки за  растителна защита.

Известно е, че има биоагенти, които могат да бъдат приложени, но, за да бъдат препоръките обективни от работната група казват, че  срещу вредния бръмбар сега проучват каква е и европейската практика.

За момента решения има, но овощарите предпочитат да търсят пари. Докато ги получат, има шанс да нямат градини.

 

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини