Година след първата доставка на нисковъглероден амоняк за Европа, торовият завод в Девня отново получи суровината от Саудитска Арабия на пристанище Варна Запад. Доставеният амоняк ще бъде вложен в производството на 15 000 тона амониев нитрат, които през януари 2025 г. ще достигнат до българските земеделци в разпознаваема синя опаковка с отличителен знак „редуцирани емисии CO₂”.
„Синият“ амониев нитрат е първият продукт от нова продуктова линия нисковъглеродни торове, за които се очаква постепенно да се утвърдят като неизменна част от предлагането в България, заменяйки конвенционалните неорганични продукти. В съответствие с принципите на Зелената сделка и Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (CBAM), преходът към по-устойчиви решения в земеделието се очаква постепенно да достигне върховата си фаза през следващите 5 до 7 години.
Ето какво знаем за „синия“ амониев нитрат до момента:
/1/ „Син“ амониев нитрат е маркетингов термин, зад който стои готов продукт с физични и хранителни свойства, които не се различават от тези на масовия тор с активно вещество 34,4% азот. Определението „син“ акцентира върху начина на производство, а именно – със суровини и при условия, които позволяват улавяне на въглеродни емисии над 90%.
/2/ „Синият“ амониев нитрат се асоциира с устойчиво земеделие и с регенеративно земеделие, тъй като дава решение на редица проблеми, включително намаляване на вредните парникови газове и по-висока екологичност на почвеното хранене, както и устойчива икономическа печалба.
/3/ Първата за Европа партида със “син” амониев нитрат е произведена и представена на пазара през 2023 г. от „Агрополихим“ АД, България. Дружеството успешно дистрибутира 40 000 метрични тона нисковъглероден тор, като по този начин недвусмислено заяви ангажимента си към устойчиво производство и земеделие .
/4/ Към момента, ЕС не разполага с инструменти, които пряко да стимулират крайните потребители в решението им за покупка на „син“ вместо стандартен амониев нитрат. Въпреки това, през септември 2024 г., председателят на Европейската комисия прие доклада за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС. Докладът утвърждава досегашния курс и поставя декарбонизацията на водещи позиции в политиката на Съюза. Обсъжда се Зелената сделка да бъде подкрепена със стимули, при допринасяне към екологичните цели[1].
/5/ Нисковъглеродният амониев нитрат се счита за премиум продукт, поради допълнителните инвестиции в технологията на производството на основната суровина – амоняк. До началото на 2025 г., в рамките на гратисния период на CBAM, цената на „синия“ тор беше напълно идентична с цената на конвенционалния амониев нитрат, а дистрибуцията имаше за цел да информира и да промотира. Очакванията са себестойността на премиум продукта да се покачва постепенно в периода 2025 – 2032 г., в синхрон с политиката на ЕС за декарбонизация, а търсенето да расте по-бързо от предлагането.
Амониевият нитрат е най-разпространения и търсен азотен тор за подхранване на всички видове земеделски култури, затова инвестициите и иновациите за намаляване на вредните емисии в торовата индустрия стартират от него.
Високите изисквания на Зелената сделка, във връзка с глобалното затопляне, поставят акцент върху нуждата от координирани действия между индустрията и земеделските стопанства в краткосрочен план. Общата цел е запазване на плодородието на обработваемите площи, постигане на по-добри добиви и конкурентоспособност на продукцията.
„Агрополихим“ продължава да следва своя ангажимент за устойчиво производство и земеделие. С поглед към бъдещето и с мисъл за околната среда, компанията утвърждава тенденцията към намаляване на въглеродния отпечатък и постигане на дългосрочна екологична и икономическа устойчивост.