Пазарът на торове излиза извън контрол

През януари 2025 г. цените на торовете рязко се покачиха. Много търговци и анализатори смятат, че този тренд ще продължи. Причината за това е динамиката на световния пазар, високите разходи за суровини и ограничените доставки в Европа.

Динамика на пазара

Към края на декември 2024 г. индустрията вече беше увеличила цените на калциево-амониевия нитрат (CAN) до най-високото ниво за годината. В момента цените на едро в Германия се движат около 370 евро на тон, което е с 23 евро повече спрямо края на декември.

Една от основните причини за продължаващото покачване на цените е динамиката на международния пазар на урея. В същото време природният газ остава скъп – 46 евро/MWh, а слабият курс на еврото спрямо долара (1.03) допълнително увеличава цените на вносните торове.

Влияние на световния пазар

Индия стартира нова процедура за закупуване на урея, след като предишната не осигури достатъчни количества. Предвижда се цените да се повишат още повече, тъй като конкуренцията между купувачите се засилва. В Северна Америка и Европа също се наблюдава засилен интерес за попълване на запасите, което увеличава напрежението на пазара.

Ценови тенденции в Европа

На немските вносни пристанища цената на уреята достига 525 евро на тон, което е с 75 евро повече спрямо края на декември. Калциево-амониевият нитрат се предлага за 370 евро на тон, а течният тор (AHL) се продава за 311 евро на тон. Освен това, цената на диамониевия фосфат (DAP) е 672 евро на тон.

Ограничено предлагане

Много европейски производители на торове спират или значително намаляват производството на нитрати поради високите разходи за суровини. Това създава недостиг на пазара, което също подкрепя покачването на цените.

Пазарът на торове в Европа остава нестабилен и напрегнат. Високите разходи за суровини, ограниченото предлагане и международната конкуренция предопределят продължаващото покачване на цените. Земеделските производители и търговците трябва да бъдат подготвени за по-високи разходи през 2025 г., докато търсят начини за оптимизиране на производствените разходи.

Видове торове и как да изберем правилния

Loading

Оставете коментар

Please enter your comment!
Please enter your name here

Агротехника

Последни новини